Sosyal hizmet öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi (Konya örneği)
An investigation of the relationship between critical thinking tendency and mindfulness of social work students (Konya example)
  1. Tez No: 422819
  2. Yazar: RASİM BABAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Sosyal Hizmet Öğrencilerinin Eleştirel Düşünme Eğilimleri İle Bilinçli Farkındalıkları Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi (Konya Örneği) Rasim BABAHANOĞLU Sosyal Hizmet Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-2016 Amaç: Konya'da bulunan Sosyal hizmet öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkiyi değişik açılardan incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ulaşılması hedeflenen evrenin tamamı olan 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında eğitim gören Konya'daki bütün sosyal hizmet öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaevreni 578 kişiden oluşmaktadır ve evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş olup tamamına da ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin 510'u değerlendirmeye uygun görülmüştür. Araştırma tanımlayıcı nitelikte olup nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki sosyal hizmet öğrencilerinden %17,8'i17-18 yaş arası, %47,8'i 19-20 yaş arası, %34,3'ü 21 yaş ve üzerindedir. Araştırmaya katılan sosyal hizmet öğrencilerinin %20,2'si erkek, %79,8'i ise kadındır. Sosyal hizmet öğrencilerinin sınıf dağılımları bakımından %31,2'si 1. sınıf, %27,3'ü 2. sınıf, %22,4'ü 3. sınıf ve %19,2'si ise 4.sınıf olarak tespit edilmiştir. Sosyal hizmet öğrencilerin bölüme yerleşmeden önce bölüm hakkındaki bilgi düzeyleri %12,4'ü bilgisinin olmadığını, %50'si az bilgisi olduğunu, %37,6'sının bilgi sahibi olduğu tespit edilmiş olup %81'i bölümü bilinçli tercih etmiştir. Araştırma kapsamındaki sosyal hizmet öğrencilerin güncel akademik başarı ortalamaları %35,7'si 0-2,50 arası, %30,0'ı 2,50-3,00 arası,%27,6'sı 3,00-3,50 ve %6,7'si ise 3,50-4,00 arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında sosyal hizmet öğrencilerinin;“Eleştirel düşünme eğilimleri”ile“Bilinçli farkındalıkları”arasında anlamlı ilişki olduğu ve bu anlamlı farklılık bilinçli farkındalık (Eleştirel düş. ort. 2,80 ve Bilinç. Farkın. ort. 4,15) lehine tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında sosyal hizmet öğrencilerin, yaş, anne-baba eğitim düzeyi, aile ekonomik durumu, kitap okuma sıklığı, bölüm tercih bilgisi, tercih sıralaması, yaşadıkları yer, aile yapısı, okumakta olunan fakülte, mezun olunan lise türü, bölüm hakkında bilgi gibi değişkenler ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sosyal hizmet öğrencilerinin cinsiyet, okunulan üniversite, akademik başarı, okunulan sınıf ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında anlamlı fark saptanmıştır. Araştırma kapsamında sosyal hizmet öğrencilerinincinsiyet, yaş, anne-baba eğitim düzeyi, aile ekonomik durumu, kitap okuma sıklığı,okunulan üniversite, akademik başarı, okunulan sınıf, yaşadığı yer, aile yapısı, bölüm tercih sıralaması, mezun olunan lise türü ile bilinçli farkındalık arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY REPUBLIC of TURKEY SELÇUK UNIVERSITY HEALTH SCIENCES INSTITUTE An Investigation of The Relationship Between Critical Thinking Tendency and Mindfulness of Social Work Students (Konya Example) Rasim BABAHANOĞLU Department Of Social Work MASTER THESIS/KONYA-2016 Purpose: The present study aims to investigate the relationship between critical thinking tendency and mindfulness of social work students from different perspectives. Material and Method: The population of the study consists of all social work students in the province of Konya during 2014-2015 academic year, which was the target population. The population of the study consists of 578 students. It was aimed to reach all of the population and the attempt was successful. 510 of the total resulting data were found to be suitable for evaluation. The study has a descriptive nature and utilizes the quantitative research pattern. The data obtained with face-to-face survey method were analyzed using SPSS and interpreted. Findings:17.8% of the social work students included in the study were between the ages of 17-18, 47.8% were between the ages of 19-20, and 34.3% were 21 or above. 20.2% of the social work students participated in the study were male and 79.8% were female. In terms of students' grades, 31.2% were 1st grade, 27.3% were 2nd grade, 22.4% were 3rd grade and 19.2% were 4th grade students. Regarding students' knowledge level related to social work prior to entrance to the department, 12.4% stated that they had no knowledge, 50% stated that they had a little knowledge and 37.6% stated that they had proper knowledge about the department. 81% of the students chose the department consciously. Regarding social work students' current academic success level, 35.7% had a GPA between 0-2.50, 30.0% had a GPA between 2.50-3.00, 27.6% had a GPA between 3.00-3.50 and 6.7% had a GPA between 3.50-4.00. It was found as a result of the study that there was a significant relationship between“Critical thinking tendency”and“Mindfulness”of social work students in favor of mindfulness (Average Critical Thinking score was 2.80 and Average Mindfulness score was 4.15). No significant difference was found between critical thinking skills of social work students and variables of age, parents' educational level, financial situation of family, frequency of reading books, knowledge related to department preference, department preference order, area of residence, family structure, faculty attended, type of high school graduated, and knowledge related to department (p>0.05). There was a significant difference between critical thinking skills of social work students and variables of gender, university attended, academic success, and grade. No significant difference was found between mindfulness of social work students and variables of gender, age, parents' educational level, financial situation of family, frequency of reading books, university attended, academic success, grade, area of residence, family structure, department preference order, and type of high school graduated (p>0.05).