Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi cerrahi kliniği muayene ve operasyon odaları aerob bakteri kontaminasyon düzeyinin tespit edilmesi ve mrsa varlığının araştırılması
Detecting of aerob bacteria contamination level and analyzing of mrsa existence in the surgery and examination rooms of the small animall clinical sciences at the College of Veterinary Medicine, Universty of Selçuk
  1. Tez No: 422818
  2. Yazar: MURAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ OĞURTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı ameliyathane ve muayene odasındaki masa, duvar ve zeminide içeren sabit yüzeylerdeki kontamine floranın belirlenmesi ve ameliyathane havasındaki aerobik bakteri yükünün tespit edilmesidir. Çalışma; mevcut temizlik ve dezenfeksiyon protokolünün etkinliğini ortaya koyması, geliştirilmesini sağlaması ve elde edilen sonuçlarla pre/post operatif tedavi protokolünün belirlenmesine yardımcı olması açısından ayrıca veteriner hekimlerin ameliyat süresinin kontaminasyona etkilerini görmeleri açısından önem arz etmektedir. Çalışmada temizlik ve dezenfeksiyon protokolü uygulanarak birinci, uygulanmadan ikinci sabit yüzey örneklemeleri yapılıp, sonucunda mevcut temizlik ve dezenfeksiyon protokolünün etkili olduğu görülmüştür. Ameliyathane havasının ameliyat öncesindeki ve sonrasındaki üç saat, bir saat süren ameliyat süresince yapılan zamana bağlı örneklemesinde; ameliyathane havasındaki bakteriyel yükün; sabit yüzeyleri, süreyle doğru orantılı olarak kontamine ettiği görülmüştür. Ameliyathane hava örneklemeleride, sabit yüzey örneklemelerine eş zamanlı olarak iki kez uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the contaminated flora of the air and the constant surfaces including table, wall and floor of the operating and the examination rooms. This study has significances with regards to manifestation of the efficiency along with development of pre and post operative treatment of current protocol of cleanness and disinfection to ascertain the ultimate outcomes. Besides, this study signifies the importance of the duration of surgery for veterinary surgeons on the effect of contamination The first constant surfaces sampling was performed by applying the protocol of cleanness and disinfection; the second one was performed by not applying the protocol. The results of the study proved the current protocol of cleanness and disinfection is to be effective. In the time-based sampling of the air of operating room with one and three-hour-long pre and post operative surgery period, it was found that bacterial load of the constant surfaces in the air of operating room was directly proportional to time. Either the sampling of the air of the operation room and the constant surfaces were performed twice synchronously.