Semptomatik apikal periodontitisli mandibular molar dişlerde düşük seviyeli lazer terapisi ve kanal içi diyot lazer uygulanmasının postoperatif ağrıya etkisi: Plasebo kontrollü prospektif klinik çalışma
Effect of low level laser therapy and intracanal diode laser application on postoperative pain in mandibular molar teeth with symptomatic apical periodontitis: Placebo-controlled prospective clinical trial
- Tez No: 422870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı DSLT ve kanal içi diyot lazer uygulamasının, semptomatik apikal periodontitisli mandibular molar dişlerde postoperatif ağrıya olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya dahil edilen 56 hasta bir internet programı ile randomize olarak dört gruba ayrıldı. Kök kanal tedavileri Reciproc aletleri kullanılarak yapıldı. Hastalar dört gruba ayrıldı: kontrol (lazer uygulaması yapılmayan), plasebo (sahte lazer uygulaması), kanal içi diyot lazer uygulaması (2W'lık diyot lazer) ve DSLT. Postoperatif ağrı üzerine en etkili faktörü (tedavi grubu, yaş, cinsiyet, diş numarası, pulpanın durumu, preoperatif ağrı, preoperatif perküsyon ve preoperatif palpasyon) belirlemek için lineer regresyon analizi kullanıldı. Verilerin analizi için ise ki-kare testi, tek yönlü ANOVA ve LSD post-hoc testleri kullanıldı (P = .05). Bulgular: Regresyon analizi; tedavi grubu, yaş, cinsiyet, diş numarası, pulpanın durumu, preoperatif ağrı, preoperatif perküsyon ve preoperatif palpasyon değişkenlerinden 1. günde postoperatif ağrı üzerine en etkili değişkenin tedavi grubu olduğunu gösterdi (P = .043). DSLT, 1. ve 3. günlerde kontrol grubundan daha az ağrıya sebep oldu (P < .05). DSLT kontrol grubundan daha az postoperatif perküsyon ağrısına sebep oldu (P < .05). Ayrıca, postoperatif ağrı seviyeleri açısından kontrol, plasebo ve kanal içi diyot lazer uygulaması grupları arasında istatistiksel farklılık yoktur (P > .05). Sonuç: Kanal içi diyot lazer uygulaması esnasında 11 hasta ağrı rapor etmiştir. Fakat, DSLT uygulaması sırasında hiçbir hasta ağrı rapor etmemiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, DSLT, tedavi sonrasında 1. ve 3. günlerde kontrol grubundan daha az postoperatif ağrıya sebep olmuştur ve ayrıca kontrol grubundan daha az postoperatif perküsyon ağrısına sebep olmuştur. DSLT grubunda sadece bir hasta postoperatif analjezik ihtiyacı duymuştur. Bu sonuçlar, DSLT'nin endodontide postoperatif ağrı azaltılmasında yararlı olabilecek bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to evaluate the effect of low level laser therapy (LLLT) and intracanal diode laser application on postoperative pain after endodontic treatment in mandibular molar teeth with symptomatic apical periodontitis. Material and method: Fifty-six patients who included into the study were randomly distributed into four groups using a web program. All the root canal treatments were performed by using Reciproc instruments. The patients were divided into four groups, as follows: control (no laser was applied), placebo (mock laser therapy), intracanal diode laser application (diode laser at 2 W), and LLLT. A linear regression analysis was used to determine the most effecting variable (treatment group, age, gender, tooth number, pulp status, preoperative pain, preoperative percussion, and preoperative palpation) on postoperative pain. Chi-square test, one way ANOVA and LSD post-hoc tests were performed to analyze the data (P = .05). Results: A regression analysis demonstrated that treatment group variable has the most significant effect on postoperative pain at day 1 among treatment group, age, gender, tooth number, pulp status, preoperative pain, preoperative percussion, and preoperative palpation (P = .043). LLLT caused in less pain levels than control group at day 1 and 3 (P < .05). LLLT caused in less postoperative percussion pain levels than control group (P < .05). However, there was no significant difference among placebo, intracanal laser application and control groups in terms of postoperative percussion pain levels (P > .05). Conclusion: During intracanal diode laser applications, 11 patients reported pain. However, during LLLT application no patient reported pain. Within the limitations of the present study, LLLT caused less postoperative pain levels than control group at day 1 and 3 after treatment and also caused less postoperative percussion pain levels than control group. Only one patient needed analgesics postoperatively in LLLT group. These results show that LLLT can be beneficial method in reducing postoperative pain in endodontics.