Fırınlama sayısının farklı kalınlıkta üst yapı porseleni uygulanmış tam seramik alt yapı materyallerinin rengi ve translusensliğine etkisi
The effect of firings on the color and translucency of full ceramic core material applied different thickness veneer ceramic
- Tez No: 422871
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fırınlama sayısının farklı kalınlıkta üst yapı porseleni uygulanmış tam seramik alt yapı materyallerinin rengi ve translusensliğe etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Alt yapı olarak üç farklı tam seramik sistemi kullanılmıştır: IPS Empress (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), IPS e.max Press (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) ve Turkom Cera (Turkom-Ceramic; Kuala Lumpur, Malaysia) sistemlerinin her birinden 30'ar adet olmak üzere toplam 90 adet alt yapı hazırlanmıştır. Örnekler A1 rengindedir. Alt yapıların rengi spektrofotometre ( Spectro ShadeTM MICRO; MHT Optic Research AG, Milan, İtalya) ile ölçülmüştür. Her grup kendi içinde üç alt gruba ayrılmıştır (n=10). İlk alt gruplara 0,5 mm kalınlığında, ikinci alt gruplara 1,0 mm kalınlığında, üçüncü alt gruplara 1,5 mm kalınlığında üst yapı porseleni uygulanmıştır. Örneklerin renk ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra örnekler 3 ve 5 kere olmak üzere fırınlanmış, renk ölçümleri tekrar yapılmıştır. Bulgular: Fırınlama sayısı TP ( Tranlusensi Parametresi), L*, a* ve b* değerlerini etkilemiştir. Porselen kalınlığının artmasıyla TP ve L* değerleri azalmıştır, a* ve b* değerleri artmıştır ve bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Fırınlama sayısı IE ve IEP (IPS e.max Press) sistemlerinin renk değişikliğini etkilerken ( 0,78
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to examine of the effect of number of firings on the color and translucency of full ceramic core material that applied different thickness veneer ceramic. Material and Method: Three different ceramic systems are used as core: IPS Empress (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), IPS e.max Press (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) and Turkom Cera (Turkom-Ceramic; Kuala Lumpur, Malaysia). Ninety core samples which includes 30 pieces from each system was prepared. Examples are A1 color. Full ceramic core material of color was measured with spectrophotometer (Spectro Shade MICRO; MHT Optic Research AG, Milan, Italy). Each group is divided into three subgroups (n = 10). 0,5 mm thickness for the first subgroup, a thickness of 1,0 mm of the second subgroup, the third subgroup to 1,5 mm thickness was applied veneer porcelain. The color measurements of samples were done. Then the samples were performed repeated firings (3 or 5) and color measurements were done again. Results: The number of firing was affected TP (translucency parameter) and L*,a*, b* values. While porcelain thickness has increased TP and L* values decreases, a* and b* values increased and this changes were found statistically significant (p0,05). The number of firings affected color change of IE and IEP ( 0,78