Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bağlı müzelerde müze uzmanı olarak çalışan personelin hizmet içi eğitim ile ilgili tutum ve ihtiyaçlarının belirlenmesi
Defining in service training attitudes and needs of Grand National Assembly's museum staff
- Tez No: 422927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE TEZCAN AKMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgi Toplumu ve Bilgi Ekonomisi olarak isimlendirilen bugünün toplumsal ve ekonomik yapısı, 1960'lı yıllarda yaşanan gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilginin artan değeri ile bu süreçte mesleki eğitim önem kazanmıştır. Bu durum ülkelerin ve uluslararası örgütlerin gündemlerinde yer bulmuştur. 1965 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda hizmet içi eğitim olarak tanımlanan mesleki gelişime yer verilmesi bunun en iyi örneklerinden biridir. Ekonomik ve toplumsal değişimlere uyum sağlayan müzelerde de mesleki gelişim konusundaki gelişmeler benzer zamanlarda başlamıştır. Milli Saraylar Genel Sekreter Yardımcılığı'na bağlı saray, köşk ve kasırlarında görüldüğü gibi Türkiye kamu müzecilik sektörü katı biçimde merkezi yönetime bağlıdır ve yapılan hizmet içi eğitimler 657 sayılı kanuna atıfta bulunan yönetmelikler çerçevesinde yapılmaktadır. Genellikle mevzuat ağırlıklı olan eğitimlerin kolektif ve katılımcı olmadığı ve katılımcıların mesleki hayatlarına katkıları konusunda da sağlıklı bilgilerin var olmadığı söylenebilir. Bu nedenle, katılımcı ve sürdürülebilir hizmet içi eğitim için yeniden düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı özel olarak TBMM MSGSY'na bağlı müzelerin HİE çalışmalarını değerlendirerek etkin bir HİE için öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today's social and economic structure, called as the Information Society and Knowledge Economy, is the result of developments in the 1960s. Vocational training gained as much importance more than ever in the said process of knowledge. It found its place in the agenda of both countries and international organizations. In the Civil Servants Law No. 657 of Turkısh Republic came into force in 1965, vocational training is defined as in-service training which can be considered as one of the best examples for the importance given to the vocational education. To adapt to changes in the economic and social developments the vocational education in museums began to gain importance when similar. As the museums dependent on The Executive General Secretariate of The National Palaces all public museum sector in Turkey is strictly dependent on the central government. In-service training in these institutions referred to the regulations which are performed in accordance with the above-mentioned Law No. 657. In general these trainings are mostly subject to legislatıon mainly remote, managed by the central of the administrative authorities of the public museum sector. Apparently such trainings are not accurate for the professional development of the museum professionals.