Anavatan Partisi hükümeti döneminde devlet ve kapitalistler arasındaki ilişkiler
The relations between state and capitalist classes in Motherland Party government period
  1. Tez No: 422926
  2. Yazar: HÜSEYİN BARIŞ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, devlet ve kapitalist sınıflar arasındaki ilişkiler devlet özerkliği sorunsalı özelinde incelenmektedir. Bu bağlamda çalışma, 1980'li yıllardaki ANAP hükümeti ve kapitalistler arasındaki ilişkilerin nitelikleriyle sınırlı tutulmuştur. Çalışma, devletin kapitalist sınıflar karşısındaki özerkliği sorunsalı üzerinde şekillenmiştir. Çalışmada öncelikle devlet özerkliği sorunsalına yönelik kuramsal analizler irdelenmiştir. Devlet ve kapitalist sınıflar arasındaki ilişkileri“dışsallık ilişkisi”çerçevesinde analiz etmeye çalışan devlet-merkezli perspektife karşı bu çalışma, alternatif bir yaklaşıma dayanmaktadır. Alternatif yaklaşımda, devlet ve kapitalistler arasındaki ilişkiler sınıfsal aktörlerin pratikleri üzerinden analiz edilir. Böyle bir analizde, sınıfsal aktörlerin pratikte birbirleriyle kurdukları sınıfsal güç ilişkileri çelişkisiz ve doğrudan bir belirlenim ilişkisi kurulmadan yapılır. Bu çerçevede çalışma, Türkiye'de 1983-1989 yılları arasında ANAP hükümeti döneminde devlet özerkliği sorunsalı üzerinden devlet ve kapitalist sınıflar arasındaki ilişkilerin niteliğine yönelik analizlere bir katkı sunma çabasıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, neoliberal kapitalist gelişmenin yaşandığı ANAP hükümeti döneminde sınıfsal güç ilişkileri, hem kapitalist sınıflar içi mücadele ile hem de devlet ve kapitalist sınıflar arasındaki mücadele üzerinden açıklanmıştır. Bu ilişkilerin nitelikleri açıklanmaya çalışılırken, kapitalist sınıfların döneme ilişkin kendi kaynaklarında yayınladıkları raporlardan ve dönemin gazete haberlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the problematic of state autonomy within the relations between state and capitalist classes. In this context, this thesis that limited characteristics of the relations between Motherland Party (MP) government and capitalists in 1980's. This study formulated upon the issue of the autonomy of the state against capitalist classes. The study is primarily theoretical analysis for the problematic of state autonomy has been evaluated. That the relations between state and capitalist classes against“externality relationship”framework to analyze within the state-centered, it is based on an alternative approach. An alternative approach, the relations between state and capitalist classes are analyzed through the practice of actors. In such an analysis that power relations established by the class actors, uncontradictory and is made without a direct relationship determination. In this framework, it is that the relations between state and capitalist classes towards efforts to analyzed over the problematic of state autonomy MP government in Turkey during 1980's. In the study, the MP government during the period of neoliberal capitalist development the class power relations, described on both domestic capitalist class struggle and between state and capitalist classes struggle. The nature of this relationship from disclosure when attempting to releasing their own sources of the time of the capitalist classes reports and newspaper reports from the period.