H. 1283-1284 / m. 1866-1868 (34 nolu) Antakya şer'iyye sicili (Transkripsiyon ve değerlendirme)
H. 1283-1284 / m. 1866-1868 (number 34) Antioch seri'yye register(Transcription and evaluation)
- Tez No: 422956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
Tarih araştırmalarında“Birinci Elden Kaynak”durumunda olan“Şer'iyye Sicilleri”içerdikleri önemli belge ve bilgiler nedeniyle tarihi araştırmalarda önemli bir yere sahiptirler. Şer'iyye Sicilleri içinde kaydedildikleri dönemin idarî, askerî, beledî, adlî, sosyal ve kültürel konuları ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulundurmaktadır. Şer'iyye sicillerinin incelenmesi, konu çeşitliliği ve zenginliği bakımından hem geçmişe dair bilinmeyenlerin aydınlatılmasında hem de günümüze ışık tutması açısından son derece önemli ve gereklidir. Bu çalışmanın amacı, 34 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesini yaparak, elde edilen veriler doğrultusunda Antakya'nın idari yapısı, hukuki, iktisadi, sosyal ve kültürel yaşamı hakkında değerlendirmeler yapmaktır. 110 sayfadan oluşan Şer'iyye Sicilinde toplam 317 belge bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmı tereke ve mülk satışı kayıtlarıdır. Ayrıca, hüccetlere, ilamlara, nikâh ahitlerine, velayet ve borç davalarına, ferman ve beratlara da belgeler arasında rastlamak mümkündür. Tereke kayıtlarında o dönem halkının ekonomik düzeyini tespit etmek mümkündür. Evlilik ve boşanmalarda, miras dağılımında, o dönemin sosyal hayatına dair bilgiler edinilebilmektedir. Hazırlamış olduğumuz bu çalışmayı dört bölümde ele aldık. Birinci bölümde; Şeriyye Sicillerinin tanımı ve kapsamı, Şeriyye sicilleri içerisindeki belge çeşitleri, mahkeme görevlileri, hakkında açıklamalara yer verilmiş; ardından Antakya Şeriyye Sicillerine ve bu konuda yapılan çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde; 34 No'lu Antakya Şer'iyye Sicilinin genel özellikleri ve defterdeki belgelerin kısa özetleri ve bu belgelerin içeriklerine göre tasnifi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, sicilin transkripsiyon metnine yer verilmiştir. III Dördüncü bölümde; transkripsiyon yapılan belgelerden de yararlanılarak 1866- 1868 yılları içerisinde Antakya'nın sosyal, ekonomik ve idari yapısı ile ilgili elde edilen bilgilerin değerlendirmesi yapılmıştır. Son olarak da sonuç ve kaynakçaya yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Antakya, Şer'iyye Sicili, Tereke, Aile, Mülk Satışı.
Özet (Çeviri)
“Sharia Court Registers”has an important place in the history research as a 'first Hand Source's which includes an important information and documents. Sharia Registers include the administrative, military, justice, social and cultural information of the period in which it was recorded. The study on Sharia Registers is extremely important and necessary not only because it enlighten the past but also today. The aim of this study is to evaluate and transcript the outcomes in order to measure the administrative, law, economical, social and cultural life of Antioch by evaluating and transcripting number 34 of Antioch Sharia Registers. In the Sharia Court Registry which has a total of 317 document consists of 110 pages. The important part of the records are inheritance and estate sales records. In addition, it is possible to find documents reports marriage registration, authorities, court of depth, decrees and brevets among the registers. It is possible to establish the economical status of the community of that period by heritage registrations. we can obtain the information of social life of that period by marriage and divorce, heritage distribution documents. We have preparedand considered this study in four sections. In the first part; has been definition and scope of Sharia registers, the type of document in Sharia Registers, court of officials explanation and the studies on this subject. In the second part; there is a brief summary of documents and general shape of No. 34 Antioch Sharia Registers and it's classification according to the context of thedocuments. In the third part, the transcription of the text has taken place. In the fourth part ; evaluation of the outcomes of the information on social economical and administrative structure of Antioch between the period years 1866- V 1868 has been done by documents which has been transcripted. Finally, conclusion and bibliography are included. KEY WORDS Antakya, the Court Records, Legacy, Family, Property Sales.