Günübirlik inguinal herni cerrahisinde bupivakain ve bupivakain+fentanil kombinasyonları uygulanan tek taraflı spinal anestezide hemodinamik değişiklikler ve derlenme
Hemodynamic changes and recovery in unilateral spinal anesthesia using bupivacaine and bupivacaine + fentanyl combinations in outpatient inguinal hernia surgery
  1. Tez No: 775128
  2. Yazar: İLHAN OCAK
  3. Danışmanlar: UZMAN FERHUNDE DİLEK SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş-Amaç: Günübirlik cerrahi anestezisi için önemli olan erken ayağa kalkma, yan etkilerin minimal ve operasyon sonrası derlenme süresinin kısa olmasıdır. Günübirlik inguinal herni cerrahisi yapılacak hastalarda tek taraflı spinal anestezide bupivakain ve bupivakain + fentanil kombinasyonları sonrası hemodinamik değişiklikleri ve derlenmedeki farklılıkları karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya, günübirlik inguinal herni cerrahisi planlanan ASA I-II grubu 60 hasta dahil edildi. Hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı. Bütün hastalara operasyondan 30 dk. önce 7 ml/kg Ringer Laktat solüsyonu verildi. Grup I'de 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain (1. 5 mİ) + 0,5 mİ izotonik (0.5 mİ ), Grup IFde 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain (1.5 mİ) + 25 mcg fentanil (0.5 mİ), Grup IlI'de 10 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain (2 mİ) 90 saniye içinde verildi. Her iki gruptaki hastaların duyusal blok seviyeleri pin-prick testiyle, motor blok seviyeleri Bromage skalasıyla değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo, operasyon süresi, ASA fiziksel durum, sistolik arter basıncı(SAB), Diastolik arter basıncı(DAB), ortalama arter basıncı(OAB),kalp tepe atımı (KTA), oksijen saturasyonu(SP02)açsından anlamlı fark bulunmadı. Öpere edilecek taraftaki maksimum duysal blok seviyesi, duyusal bloğun 2 dermatom gerileme süresi, Grup I'de Grup II ve III'e göre anlamlı düşük bulundu. Her üç grupta, karşı taraftaki maksimum duyusal blok seviyesi ve motor blok seviyeleri açısından anlamlı fark bulunmadı.Motor bloğun ortadan kalma süresi Grup III'de, Grup I ve II'ye göre anlamlı derecede uzun bulundu.Her 3 grupta, hemodinamik etkiler açısından, anlamlı fark bulunmadı.Grup I peroperatif anestezi kalitesi bakımından yetersiz kaldı. Operasyon süresince ek i.v. analjezi ve sedasyon desteği sağlandı. Grup II ile Grup III 'un peroperatif anestezi kalitesi yeterli idi. Grup II'de derlenme, ayağa kalkma süresi grup III'e göre daha kısa olmasına rağmen, idrar retansiyonu daha fazla bulundu Sonuç: Günübirlik inguinal herni cerrahisinde, 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakainli Grup I'in yetersiz anestezi kalitesi nedeniyle tercih edilmemesi gerektiğine, 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakaine 25 mcg fentanil eklenen Grup II ile 10 mg % 0.5 hiperbarik bupivakainli Grup IlI'ün birbirine alternatif olabileceği, ancak fentanil eklenen grupta idrar retansiyonunun fazla olması nedeniyle Grup IH'ün daha avantajlı olduğu sonucuna vardık. GÜNÜBİRLİK İNGUİNAL HERNİ CERRAHİSİNDE BUPİVAKAİN VE BUPİVAKAİN+FENTANİL KOMBİNASYONLARI UYGULANAN TEK TARAFLI SPİNAL ANESTEZİDE HEMODİNAMİK DEĞİŞİKLİKLER VE DERLENME Son yıllarda sağlık hizmetlerindeki en dramatik değişimlerden biri uzun süreli hastane bakımı gerektiren cerrahi işlemlerden, günübirlik cerrahiye doğru bir yönelim olmasıdır. Bu aynı zamanda ambulatuar cerrahi olarak da anılır. Ayaktan cerrahi için uygun ağrı kontrolü çok önemlidir. Kontrolsüz postoperatif ağrı, iyileşmeyi geciktirebilir, fiziksel aktiviteyi engelleyebilir ve cerrahi sonrası ağrı riskini artırabilir.(1) Bölgesel anestezinin, genel anesteziye nazaran santral sinir sistemi fonksiyonlarında daha az değişiklik yapması, operasyon sonrası ağrının azalması ve bulantı, kusma, sersemlik gibi kompliksyonların daha az görülmesi gibi avantajları mevcuttur. Dezavantajları ise; uzamış motor blok veya duyusal blok, ortostatik hipotansiyon, idrar retansiyonu ve baş ağrısıdır (2) Günübirlik cerrahinin daha popüler hale gelmesi anestezi pratiğinide etkilemektedir. Bu tür müdahalelerin anestezisi için, birçok çalışma, yeni teknikler, anestezik ajanlar denenmekte ve en ideali bulunmaya çalışılmaktadır. Spinal anestezi için yaygın olarak hiperbarik bupivakain %0.5 kullanılır. Bununla birlikte, bazen bupivakain, peritonyumun traksiyonu sırasında indüklenen ağrıyı önlemede başarısız olabilir.(3) Bir lipofilik opioid olan fentanil, intratekal uygulamayı takiben hızlı etki başlangıcına sahiptir. İntratekal opioidlerin viseral ağrıyı hafifletmedeki klinik etkinliği iyi gösterilmiştir. Nöroaksiyel opioidler postoperatif dönemde uzun süreli analjezi ve spinal anesteziden daha hızlı iyileşme sağlar.(4-6) Çalışmamıza günübirlik inguinal herni cerrahisi geçirecek olgularda spinal anestezide bupivakain ya da bupivakain/fentanil kombinasyonu uygulanan hastalardaki hemodinamik değişiklikleri ve sonrasında oluşan yan etkileri saptamayı amaçladık. MATERYAL VE METOD Bu çalışma Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kiniğinde, günübirlik inguinal herni cerrahisi uygulanacak, ASA I-II grubuna dahil 60 hasta üzerinde uygulandı. Hastalar rastgele 20'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı. Bütün hastalara operasyondan 30 dk. önce 7 ml/kg Ringer Laktat solüsyonu verildi. Hastalar, öpere edilecek taraf altta kalacak şekilde yan yatırıldı. L3-4 veya L4-5 aralığından 26 G Atraucan (B Braun medical) spinal iğne ile orta hattan girişim yapıldı. Grup I'e: 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain + 0.5 mİ izotonik 2 mİ volüm içinde, Grup II'ye: 7.5 mg %0.5 hiperbarik bupivakain + 25 mcg fentanil 2 mİ volüm içinde, Grup IH'e: 10 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain 2 mİ volüm içinde verildi. Hastalar 15 dk. yan pozisyonda yatırıldıktan sonra sırt üstü pozisyona çevrildi. Hastalar sırt üstü pozisyona çevrilene kadar, öpere edilecek taraftaki maksimum duyusal blok seviyesi, T-10 duyusal blok oluşma süresi, 3., 5., 10., 15. dk.'lardaki duyusal ve motor blok seviyeleri kaydedildi. Hastalar sırt üstü pozisyona çevrildikten sonra ise; karşı taraftaki duyusal ve motor blok seviyesi, öpere edilecek taraftaki duyusal bloğun iki dermatom gerileme süresi, motor bloğun ortadan kalkma süresi kaydedildi. Duyusal blok seviyesi pin-prick testi, motor blok seviyesi Bromage skalası(0= Motor blok yok 1= Kalça fleksiyonu bloke 2= Kalça ve diz fleksiyonu bloke 3= Tam blok) ile değerlendirildi. Operasyon boyunca oluşan yan etkiler (bulantı, hipotansiyon, bradikardi, kaşıntı) kaydedildi.Hastalar, spinal bloktan sonra 6.ve 24. saatte ve 1 hafta sonra telefonla aranarak idrar retansiyonu, baş ağrısı ve nörolojik sekel gibi komplikasyonlar kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken; istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package For Social Sciences) for windows 10.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlarm (oıtalama, standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında; normal dağılım gösteren parametrelerde, Oneway Anova test ve Student t test; normal dağılım göstermeyen parametrelerde ise Kruskal Wallis Test ve Mann Whitney U test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki- Kare testi kullanıldı. Sonuçlar % 95Tik güven aralığında; p> 0.05 anlamsız p< 0.05 anlamlı p< 0.01 ileri derecede anlamlı p< 0.001 çok ileri derecede anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR Gruplar yaş, boy, ağırlık, kilo, cinsiyet, arasında yaş, boy, ağırlık, kilo, cinsiyet, American Society of Anesthesiologists skoru (ASA) ve operasyon süreleri açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı(Tablo 1). Sistoik arter basıncı(SAB), diastolik arter basıncı(DAB), ortalam arter basıncı(OAB), kalp tepe ataımı((KTA) incelendğinde; gruplar arasında anlamlı fark bulunmas da, grup içinde zamanla değişim anlamlı bulundu(Tablo 2-5). Tablo 1. Gruplara göre demografik özelliklerin karşılaştırılması Grup I (n=20) Grup II (n=20) Grup III (n=20) p Ortalama±S.D Ortalama±S.D Ortalama±S.D Yaş 48,05±14,84 40,2±16,73 49,5±15,98 0,146 Boy 173,35±6,48 171,4±7,01 168,8±7,63 0,133 Kilo 74,45±12,66 71,25±8,94 74±13,56 0,656 Operasyon Süresi 65,7±20,24 82,4±34,13 82,65±21,48 0,07 Sayı(n) % Sayı(n) % Sayı(n) % Cinsiyet Erkek 19 95 19 95 19 95 1,000 Kadın 1 5 1 5 1 5 ASA I 7 35 7 35 7 35 1,000 II 13 65 13 65 13 65 Tablo 2: Grup içi ve gruplar arası Sistolik Arter Basıncı karşılaştırması SAB Grup I Grup II Grup III P Ort. S.D. Ort. S.D. Ort. S.D. Başlangıç 135,00 18,31 148,10 22,49 142,20 19,46 0,130 Bloktan 1. dk. 126,55† 19,50 131,70† 15,90 128,05† 24,78 0,715 3. dk. 121,10† 21,05 128,20† 19,22 126,25† 27,25 0,598 5. dk. 116,85† 18,81 127,20† 24,78 124,60† 27,91 0,376 10. dk. 118,90† 19,49 129,55† 22,95 125,35† 29,29 0,382 15. dk. 122,20† 16,22 133,40† 19,58 122,80† 29,84 0,221 20. dk. 122,55† 19,37 128,45† 16,28 128,90† 25,84 0,565 30. dk. 124,90† 16,16 124,50† 13,85 120,95† 25,39 0,773 40. dk. 125,00† 17,09 122,60† 14,18 125,10† 25,06 0,898 50. dk. 125,00† 17,07 124,15† 13,72 124,15† 24,43 0,987 60. dk. 127,16† 14,13 125,69† 15,14 128,45† 23,96 0,906 80. dk.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study was to compare the hemodynamic changes and differences in recovery after bupivacaine and bupivacaine+fentanyl combinations in unilateral spinal anesthesia in patients to be undergoing outpatient inguinal hernia surgery. Patients and methods: Between January 2004 and January 2005 a total 60 American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II group patients (57 males, 3 females; mean age: 45.9±16.1 years; range, 19 to 76 years) who were scheduled for outpatient inguinal hernia surgery were included in the study. The patients were divided into three groups of 20 at random. All patients were given 7 mL/kg of Ringer's lactate solution for 30 min before the operation. Group 1 received 7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine (1.5 mL)+0.5 mL isotonic (0.5 mL), Group 2 received 7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine (1.5 mL)+25 mcg fentanyl (0.5 mL), Group 3 received 10 mg of 0.5% hyperbaric bupivacaine (2 mL) within 90 seconds. Sensory block levels of the patients in the groups were evaluated with a pin-prick test and motor block levels were evaluated with the Bromage scale. Results: Age, height, weight, operation time, ASA physical status, systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), peak heart rate (HR), oxygen saturation among the groups, no statistically significant difference was found in terms of the maximum level of the sensory block on the side to be operated, the regression time of two dermatomes of sensory block were found to be significantly lower in Group 1 compared to Groups 2 and 3. No significant difference was found in terms of maximum sensory block level and motor block level on the contralateral side in all three groups. The time to the disappearance of motor block was significantly longer in Group 3 compared to Groups 1 and 2. In all three groups, there was no statistically significant difference in hemodynamic effects. Group 1 was inadequate in terms of perioperative anesthesia quality. During the operation, additional iv analgesia and sedation support were provided. The perioperative anesthesia quality of Group 2 and 3 was sufficient. Although recovery and standing time was shorter in Group 2 than in Group 3, urinary retention was found to be higher. Conclusion: In outpatient inguinal hernia surgery, Group 1 with 7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine should not be preferred due to insufficient anesthesia quality, Group 2 with 25 mcg fentanyl added to 7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine and Group 2 with 10 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine are alternatives to each other. However, we concluded that Group 3 was more advantageous because urinary retention was higher in the group with fentanyl supplementation.