Örgütsel adalet, iş-aile çatışması ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The relation between organizational justice, work-family conflict: A research in banking sector
- Tez No: 423174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Örgütsel adalet algısı ve iş aile çatışması çalışanların tutum, karar ve davranışlarının yanı sıra örgütsel sonuçlarla da yakından ilgilidir. Bu yüzden son yıllarda araştırmacılar tarafından oldukça ilgi görmektedir. İnsan hayatının en önemli öğelerden ikisi iş ve aile hayatıdır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler bireylerin iş bağımlılığını dolaylı olarak yükseltmektedir. İşyerinde yetiştiremediği veya ekstra işlerini, akıllı telefonlar, tabletler kullanarak evde kolaylıkla yapabilmeleri, 24 saat 7 gün boyunca işletmelerin kendilerine ulaşabilmelerine yol açmıştır. Bu da iş-aile çatışmalarının artmasına zemin hazırlamıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı; bankacılık sektöründe çalışanların, mevcut örgütsel adalet algılarının, iş ve aile çatışması seviyelerine etkisini tespit etmektir. Böylece sektörde faaliyet gösteren işletmelerin örgütsel adalet yapısını düzenleyecek, iyileştirecek ve çalışanlarının buna bağlı olarak iş ve aile çatışmalarının düzeylerini belirleyecek, yönetsel yaklaşımlara katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, Moorman tarafından geliştirilen, Niehoff ve Moorman tarafından geçerleme çalışması yapılan,“Prosedür Adaleti”,“Dağıtım Adaleti”ve“Etkileşim Adaleti”boyutlarının yer aldığı“Örgütsel Adalet Ölçeği”; Netenmeyer ve arkadaşlarının geliştirdiği“İş-Aile Çatışması”ölçeğinin bir boyutu kullanlmıştır. Araştırmanın örneklemini kamu ve özel bankacılık sektörü çalışanlarının arasından basit tesadüfî yöntem ile seçilen 172 katılımcı oluşturmuştur. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS ve AMOS paket programları kullanılmıştır. Bu çerçevede, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde doğrulayıcı faktör analizi, ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, t-testi, tek yönlü ANOVA analizleri istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; örgütsel adalet ve boyutlarının bağımlı değişken olan iş-aile çatışması ile negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Perception of organizational justice and work-family conflict are closely linked to employee's attitudes, decisions and behaviors together with organizational justice. Therefore it is receiving considerable attention by researchers in recent years. Two of the most important elements of human life are work and family life. Contemporary technological developments indirectly raising individual's work dependence. Doing job works easily by using smart phones, tablet PCs at home; lead corporations to reach them 7/24 . That gives occasion to increase of work-family conflict. The main objective of this thesis; of employees in banking sector, the current perceptions of organizational justice is to determine the effect of work and family conflict level. According to this, the scale of“justice of procedure, distribution, interaction”and“work-familiy conflict”are used, which are improved by Moorman ,Niehoff, Netenmeyer. The sample of research consists of 172 participants are selected from the public and the private banking sector with method of simple coincidence. The data implemented with face to face sample survey method. The pocket programs of SPSS and AMOS have been used in the research. In this context, Cronbach alpha reliability coefficient of the scale, the t-test, one way ANOVA analysis statistical methods have been used. End of research; organizational justice and work-family conflict is seen to have significant negative correlation.