Can culture be considered in continuity with natural evolution? Susan Blackmore's memetic approach and its critiques
Kültür doğal evrimle süreklilik içerisinde ele alınabilir mi? Susan Blackmore'un memetik yaklaşımı ve eleştirileri
- Tez No: 423261
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
This work is about cultural evolution. Memetics and particularly Susan Blackmore's memetic approach is examined as an example of a Darwinian Theory of cultural evolution. It is questioned whether Susan Blackmore's account of cultural evolution has original insights and whether this account is sufficient for explaining the phenomenon of culture. Her account is examined theoretically and conceptually. This dissertation consists of four main parts. In the first part, the forerunners and the background of Susan Blackmore are outlined. In the second part, key points of Susan Blackmore's memetic approach are summarized. The third part is devoted to criticisms of Susan Blackmore's memetic approach from within the memetics and some of the shortcomings of it are reviewed. Finally, coherency of this memetic approach is evaluated in the perspective of social sciences and its implications for cultural studies are discussed. It is concluded that Blackmore's theory of cultural evolution that takes gene-based evolution as a model has a number of shortcomings to shed a proper light on the matter of culture.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma kültürel evrimle ilgilidir. Bu tezde, bir Darwinci kültür teorisi olarak memetik ve özelde Susan Blackmore?un memetik yaklaşımı incelenmektedir. Susan Blackmore?un kültürel evrimci açıklamasının yeni kavrayışlar getirip getirmediği ve bu yaklaşımın kültür olgusunu açıklamadaki yeterliliği sorgulanmıştır. Onun yaklaşımı teorik ve kavramsal olarak incelenmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Susan Blackmore?un halefleri ve memetik yaklaşımının arkaplanı özetlenmiştir. İkinci bölümde, Susan Blackmore?un memetik yaklaşımının ana hatları özetlenmiştir. Üçüncü bölüm Susan Blackmore?un memetik yaklaşımının eksikliklerine ve memetik alanı içerisinde ona yapılan eleştirilere hasredilmiştir. Son olarak bu memetik yaklaşımın tutarlığı sosyal bilim perspektifinden değerlendirilmiş ve kültürel çalışmalar açısından sonuçları tartışılmıştır. Blackmore?un gen-merkezli evrim modelini temel alan kültürel evrim teorisinin kültür sorununa ışık tutamayacak kadar çok eksiklikleri olduğu sonucu çıkarılmıştır.