Döviz kurları,ülke ekonomisi için önemi ve kur savaşları
Exchange rates, the importance for the country economy and currency wars
  1. Tez No: 423275
  2. Yazar: FATMA YILDIZ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞATIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada döviz kuru, döviz kurunun ülke ekonomisi için önemi ve kur savaşları konusundan bahsedilmiştir. İlk bölümlerde farklı ve değişik açılardan döviz kurunun tanımı ve öneminden bahsedilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümü döviz kuru sisteminin tanımı yani ulusal paranın herhangi bir yabancı paraya özellikle güçlü bir paraya karşı olan oransal değeridir. Döviz kuru bir ekonomide enflasyon ve faiz oranları ile yakından ilgili olan aynı zamanda ülke ekonomisi için son derece mühim olup, faiz ile enflasyonu da içeren bir fiyattır. Bir sonuç değişkenidir. Dövize olan talep artığında döviz kuru yükselir. Birçok etken döviz kurunu belirlemede önem arz eder döviz arzı, döviz talebi, döviz kuru ile ilgili beklentiler ve spekülasyonlar ülkedeki enflasyon, resesyon beklentileri, dış borç yükleri siyasete ekonomiye güven, uluslar arası veya bölgesel konjonktürel gelişmeler gibi etkenler döviz kuru değeri ile alakalıdır.Döviz kurunun ne olduğu kadar döviz kuru rejimi de önem taşır. Sabit döviz kurundan esnek döviz kuru rejimine kadar, ara rejimler ile beraber geniş bir döviz kuru rejimi yelpazesi görülür. Son dönemlerde esnek döviz kuru sistemini uygulayan ülkelerin sayısında fazlaca bir artış gözlenmesine karşın halen bazı ülkelerin sabit veya gözetimli veya denetimli döviz kuru rejimlerini sürdürdüğü gözlenmektedir. (Shatz ve Tarr, 2000). Döviz kuru sistemlerden bahsedilmesindeki amaç bu sebepten ileri gelmektedir. Kur Savaşlarının amacı bir ülkenin ya da ülkelerin döviz kurunu kullanarak kendilerine ekonomik avantaj sağlamaya çalışmalarıdır. Yani yapılmak istenen aslında ekonominin ithalat kısıtlamaları ya da ihracat teşvikleri yoluyla ulaşamadığı ticari avantajı yaratmaktır. Başka ekonomiler aleyhine kendisine üstünlük kurmaya çalışmasıdır. Bunun literatürdeki adı“Komşunu Fakirleştirme”politikasıdır. 'Komşunu Fakirleştirme' yani 'Beggar Thy Neighbour' politikası önceleri gümrük vergileri, kotalar, sübvansiyonlar ile yapılırken günümüzde döviz kuru değerleri ve bunu etkileyecek değişkenler üzerinden kendileri lehine üstünlük yaratmak suretiyle yapılmaktadır. Bu politika ithalat kısıtlaması veya ihracat teşviki yolu ile dış ticarette üstünlük sağlama suretiyle diğer ekonomiler aleyhinde kendine üstünlük sağlama çabası olarak geçer. Eğer bir ekonomi kendi parasını ticaret ortaklarının paralarına göre olması gereken düzeyin altında tutarak onlara daha fazla mal satıyor ve onlardan daha az mal almayı hedefliyorsa o zaman komşuyu dilendirme politikası bir kur savaşı olarak ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı da bu kavramları objektif bir şekilde açıklayıp, konunun günümüz ekonomik şartları altında yorumlarını yapmaktır. Böylece döviz kuru rejimi olarak bilinen esnek döviz kuru sistemi gerçekten literatürde açıklandığı gibi uygulanıp uygulanmadığı görülecektir. Ekonometrik olarakta değerlendirilen kur savaşları, bu bakımdan döviz kuruna dolaylı müdahalenin çeşitleri ve dış ticarette günümüz açısından etkileri tezimizin özünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, exchange rate, exchange rate and currency wars mentioned was the importance of respect for the country's economy. The definition of the exchange rate of the different and various aspects have been discussed in the first section and importance. The first part of the definition of the exchange rate system of our study is that any foreign currency, especially the proportional value of the national currency against a strong currency. Currency exchange is closely related to the economy, with inflation and interest rates at the same time is extremely important for the country's economy, including inflation and interest rates is. One result is variable. Demand for foreign currency exchange rate rise in longer. Many factors exchange rate the importance they exchange supply of determining the demand for foreign currency, the exchange rate with the expectations and speculation inflation in the country, recession expectations, external debt burdens of confidence in the economy to politics, international factors such as international or regional cyclical developments are related to the exchange rate value.Exchange rate exchange rate regime as well as what is important. To flexible exchange rate regime from a fixed exchange rate, the exchange rate regime with a broad range of intermediate regimes are seen. Despite the number of countries that have adopted flexible exchange rate regime in recent years, the apparent observed increase most still half the world's countries with fixed or supervised or controlled (managed) exchange continues its rate regime (Shatz and Tarr, 2000). The purpose of the exchange rate system mentioned is due to this reason. The purpose of war or a country's currency using the exchange rates of the countries are working to ensure their economic advantage. So, the intent is actually to create commercial advantage which can not be reached through import restrictions or export subsidies economy. Other economies are trying to create advantage against him. This is called in the literature "is begging neighbor 'policy is. 'Neighbor leaning' meaning 'Beggar Thy Neighbour' policy before tariffs, quotas, current exchange rate value is provided through subsidies and is done by creating superior to themselves in favor of using variables that affect it. This policy of export promotion and import restrictions or road passes through as efforts to outflank its superiority against other economies through foreign trade. If an economy keeping the level required by the money of its shareholders trade their money selling them more products and aims at taking less goods than they then reveal neighbor begging policy in a currency war.The aim of this study in an objective way to explain this concept is to make the reviews under the present economic conditions of the issue. Thus flexible exchange rate system known as the exchange rate regime will be seen really not implemented as described in the literature. In this regard, the exchange rate and foreign trade in the kinds of indirect effects in terms of intervention today constitute the essence of this thesis.