British - Soviet intervention in Persia: Iran in the context of world imperialism in World War II
İran'a İngiliz - Sovyet müdahalesi: İkinci Dünya Savaşı esnasında dünya emperyalizminde İran
  1. Tez No: 423389
  2. Yazar: DENİS VLADİMİROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ OSMAN ÖZGÜDENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İkinci Dünya Savaşı dünya küresel sisteminde aktif merkezlerin kaymasında çok önemli bir rol oynamıştır. Dünya sistemi kapsamında, bir taraftan eskiden oluşmuş, diğer taraftan da yeni oluşan ve ortaya çıkan merkezler arasındaki mücadele, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında gerçekleşme imkanı bulmuştur. Bu dönemde dünya aktif bir sürece girmiştir. Bu dönem aynı zamanda yüksek dinamik seviyesi ve merkez-kenar dengesinde kaymalar ve değişmeler dönemidir. İran, bu dönemde bölge olarak çok büyük bir öneme sahip olmuştur; zira içerisinde bulunduğu bölge dünya emperyalizminin buluşma ve kesişme noktası olmuştur. Böylelikle, jeopolitik oyunların tam ortasında bulunan ve bütün dünya-sistemi hareketlerinde yer alan İran, net bir şekilde bütün bu hareketleri yansıtmaktadır. Yüzyıllarca merkez güçlerinin emperyalist mücadele için odaklama noktalarından biri olup, İkinci Dünya savaşı esnasında bu bölge aynı şekilde dünya güçlülerinin stratejik ayrılık ve ilgi savaşımı noktasını oluşturmuştur. Ayrıca İran, uzun zaman sürecek olan, bütün dünya kapsamına dağıtılmış, dünya-sistemi bünyesini ve uluslararası ilişkiler prensiplerini önemli derecede etkilemiş ve“Soğuk Savaş”dönemini başlatan Batı-Sovyet mücadelesinin de başlangıcına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
World War II is a very significant period, which resulted in substantial global changes and a shift of the centers of the world-systems. Based on the rivalry between firmly established cores and newly-emerging ones, World War II, as a sequel of World War I, presents us with the clash of major powers in context of global power structures or“world-systems”. In the period of global conflict, the world enters an active phase of dynamics and shift in power balance between the 'core' and the 'periphery'. Persia as a region plays a very significant role, since it constitutes a place where the imperial powers confront each other. As a center of geopolitical games, the region reflects all the conflicts of the 'world-systems' converging around it. Having been a focal point in the imperialistic rivalry of the major or 'core' powers for centuries, it presented a flashpoint for their conflict during World War II, when the region saw the beginning of what was to be a long-standing Western-Soviet rivalry, which marked the dawn of the Cold War, spread all over the globe, and significantly changed the 'world-systems structure' and brought into being the principles of new international relations for the next half of the century.