Türkiye'de makro ekonomik istikrar değişkenlerinin iktisat politikası ile ilişkileri
Relati̇ons wi̇th the economi̇c poli̇cy of macro economi̇c stabi̇li̇ty vari̇ables i̇n Turkey
- Tez No: 423466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Makro ekonomik istikrar değişkenleri, ulusal ekonomileri ve dünya ekonomisini analiz etmek için kullanılan ekonomik göstergelerdir. Bu ekonomik göstergeler bir ülke ekonomisinin bir dönemdeki başarısında veya başarısızlığında önemli bir rol oynamaktadır. Gelişmiş ülkelerde ekonomik göstergeler gelişmekte olan ülkelere nazaran daha başarılı bir seviyededir. Ekonomik göstergeleri belli bir dönemde başarısızlığa sürükleyen en önemli etken yaşanan krizlerdir. Gelişmekte olan Türkiye'nin ekonomik sorunlarının başında kriz yıllarında makro ekonomik istikrar değişkenlerini sağlayamaması gelmektedir. Ekonomik istikrarın sağlanamaması sadece ekonomik bir kavram değil, toplum huzurunu da yakından ilgilendiren sosyo-ekonomik bir kavramdır. Bu ilgi alanı içerisinde iktisat politikası toplumda ortaya çıkan ekonomik sorun ve hedeflerle ilgilenerek bir ülkede yaşayan insanların refah düzeylerini arttırarak insanların hayatlarını güven ortamı içerisinde sürdürebilmelerine imkan sağlamaktadır. Makro ekonomik istikrar değişkenleri iktisat politikasının amaçları doğrultusunda kullanılarak toplumsal kaynak ve etkinliği sağlayacak bir ortamın oluşmasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
Macro economic stability variables in the national economy and economic indicators are used to analyze the world economy. These economic indicators play an important role in the success or failure of a country's economy in a period. Economic indicators in developing countries compared to developed countries are more successful level. Economic indicators are the most important factors that led to the failure crisis in a given period. Developing macro economic problems of the early years of crisis in Turkey comes not provide economic stability variables. Failure to achieve socio-economic stability, economic concepts concerninig the social peace is not just an economic concept closely. This interest in economic policy and objectives with the economic problems out in the community by increasing people's welfare living in a country are paying attention to enable people to sustain in an environment of trust within their lives. Macro economic stability, an environment variable will cause the formation and effectiveness of using community resources to provide for the purposes of economic policy.