60 GHz haberleşme kanalında simgeler arası girişim ve Bit Hata Oranının incelenmesi
Evaluation of intersymbol interference and Bit Error Rate over 60 GHz communication channel
- Tez No: 423475
- Danışmanlar: DR. YAVUZ YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, İşletme, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 60 GHz haberleşme kanalındaki önemli problemlerden biri olan Simgeler Arası Girişim incelenmiştir. IEEE802.15.3c çalışma grubunun geliştirdiği 60 GHz kanal modeli ele alınarak Bit Hata Oranının MMSE denkleştirici ile değişimi incelenmiştir. MMSE denkleştirici performansı BPSK, QPSK, 16-QAM ve 64-QAM modülasyonu kullanılarak oluşturulan verilerin bilginin iletiminde farklı işaret gürültü oranları ile LOS ve NLOS koşullarda incelenmiş; elde edilen sonuçlar MLSE (Maksimum Olabilirlik Dizisi Tahmincisi) çözümü için kullanılan Viterbi Algoritmasının çıktılarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Intersymbol Interference (ISI) which is one of the most significant problems for the 60 GHz communication channel is analyzed. 60 GHz indoor channel model is developed by IEEE802.15.3c Task Group. By using this model, the variation of Bit Error Rate (BER) by using MMSE equalizer is investigated. BPSK, QPSK, 16-QAM and 64-QAM modulated data sequence is transmitted on different Signal-to-Noise Ratio (SNR). Performance of MMSE equalizer is analyzed on LOS and NLOS environments. As a result, the obtained results are compared with the output of the Viterbi algorithm that is used for the MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation) solution.