Türkiye'de düzenleyici denetleyici kuruluşların bütçe yapılarının analizi: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu örneği (2005 - 2014 Dönemi)
The analysis of regulation and supervision agencies' budget structures in Turkey: Banking Regulation and Supervision Agency sample (2005 - 2014 Period)
  1. Tez No: 423491
  2. Yazar: ÖNER KEMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Düzenleyici ve Denetleyici Kurum (DDK) kavramını açıklamak, bu kurumların Dünya'daki gelişimi üzerinde durmak ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) görev-gelir ve bütçesel yapılarını inceleyerek kurum hakkında bilgi vermektir. Çalışmada öncelikle DDK kavramı, ortaya çıkışları, yayılma süreçleri, gelişimleri ve özellikleri ele alınmıştır. Ardından Dünya'da DDK örneklerine yer verilmiştir. Daha sonra, ikinci bölümde Türkiye'de DDK'ların ortaya çıkış nedenleri ve gelişimleri, yönetim yapıları ve türleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, BDDK'nın son 10 (on) yıllık bütçesi incelenmiş, bu yıllara ait gelir bütçeleri ve gerçekleşme durumları, ödenek ve harcama gerçekleşme durumları tablolar yardımıyla anlatılmış, ödenek ve harcama durumları grafik yardımıyla ortaya konulmuştur.Kurum bütçesi, DDK ve merkezi yönetim bütçeleri ile karşılaştırılarak bütçe büyüklüğü oransal olarak ortaya konmuştur. Yapılan harcamaların ve elde edilen gelirlerin kurumun kuruluş felsefesine uygun olduğu, kurumun kendi dinamikleriyle geliştiği, bütçe rakamlarının kurumun yıllık olarak ihtiyaçları karşıladığı,siyasi iradeden bağımsız hareket ettiği ve kuruluşda amaçlandığı gibi özerk yapıyı sürdürdüğü ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is; to explain the term Regulation and Supervision Agency (RSA), to elaborate on the development of these agencies around the world, and to investigate and provide information about Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) by the analysis of function-revenue and budgetary structures of the Regulation and Supervision Agencies. At the outset of the current study; the term Regulation and Supervision Agency, emerging of such agencies, enlargement process, development and specifications are covered. Then, a few samples of Regulation and Supervision Agency around the world are presented. In the second part, Regulation and Supervision Agencies' emerging and development processes in Turkey are handled. Furthermore, administration structures and types are presented. In third and last section, BRSA's (banking regulation and Supervision Agency) last ten years of budget was investigated, expressed income budget and situation of formation, situation of approprition and expenditures in situation of formation related to these years by means of charts, put forwarded approprition and situation of expenditure by means of grafics. Budget of agency, by comparing with DDK (regulation and Supervision agency) and budget of central management, was put forwarded.