Avrupa Birliği sürecinde Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticaretine etkileri
The effects of the Customs Unions on Turkey's foreign trade in the European Union membership process
  1. Tez No: 423518
  2. Yazar: ÖZLEM İNCEÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekonomik bütünleşme genelde birbirlerine yakın veya aynı coğrafyada yer alan, siyasi rejimleri, gelişmişlik düzeyleri ve tarihleri birbirlerine yakın ülkelerin aralarındaki ekonomik ilişkileri ve işbirliğini artırmak amacıyla oluşturdukları bir birleşmedir. Ülkeler savaşlarla elde edemedikleri pazar payını yukarıda tanımlamış olduğumuz ekonomik bütünleşme yoluyla genişletmeye çalışmışlardır. Bunun sonucunda Avrupa ülkeleri kendilerine pazar payı oluşturmak ve kendi çıkar ve güvenlik durumlarını korumak için bir birlik oluşturmuş ve bu birliği Gümrük Birliği ile büyük bir pazar haline getirmeyi başarmışlardır. Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkı beklentisi ile oluşturulan 1 Ocak 1996 tarihinde Gümrük Birliği'ne katılmıştır. Bu çalışmamızda, birinci bölümde ekonomik bütünleşme kavramı ve çeşitleri tanımlandıktan sonra, ikinci bölümde Türkiye'nin Avrupa Birliği ile iktisadi ilişkileri değerlendirilip, üçüncü bölümde Gümrük Birliği'nin ortaya çıkışı ve Türkiye Gümrük Birliği sürecinin incelenmesi ve son bölümde ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Gümrük Birliği'nin Türkiye dış ticaretine etkileri ele alınmıştır. Avrupa Birliği sürecinde Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticaretine etkilerinin daha çok olumlu yönde katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic integration is in general the unification of two or more countries that are in a defined nearby geography and that have similar political regimes, development levels or histories to enhance the economic relations and cooperation among them. Countries, not able to gain market share through wars, have tried to gain market share through the way defined above. As a result of this, European countries have merged to gain and increase market share to protect their own benefits and provide the security, and they have succeeded in expanding the market thanks to the Customs Union. Turkey, with the expectation of an economic contribution, has aimed at participating in the Union; however, it joined the Customs Union in January 1, 1996 before it has become a full member of the European Union. The scope of the first part of this study includes the definition of economic integration and its types and the evaluation of Turkey's economic relations with the European Union. In the next part, the establishment of the Customs Union and the process of Turkey's Customs Union are explored. In the final part, the effects of the Customs Unions on Turkey's Foreign Trade in the European Union Membership Process are explored. It is determined that the Customs Unions have provided mainly positive contributions to Turkey's Foreign Trade.