Sosyal hizmet uzmanlarının uygulamalarında karşılaştığı güçlükler ve süpervizyon gereksinimi
Challenges the social workers in practice and need for supervision
  1. Tez No: 423587
  2. Yazar: SEMRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal hizmet uygulamalarında süpervizyon gereksinimini sosyal hizmet uzmanlarının gözünden aktarmaktır. Ancak Türkiye'de resmi olarak belirlenmiş, yapılandırılmış ve sınırları çizilmiş bir süpervizyon süreci olmadığından, süpervizyonla birlikte sosyal hizmet uzmanlarının uygulamalarında karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklerin çözümünde süpervizyon süreci de ele alınmıştır. Nitel araştırma deseninde tasarlanan bu araştırma, fenomenolojik yaklaşımı temel almaktadır. Araştırmada, amaçlı örneklem yoluyla on sosyal hizmet uzmanı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA 11 paket programı aracılığıyla betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, sosyal hizmet uzmanlarının çalıştıkları kurumlarda fiziksel olanaksızlıklardan, uygulama sürecinden ve kurumsal ilişkilerden kaynaklanan güçlükler yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Sosyal hizmet uzmanları, yaşadıkları güçlüklerle baş etme konusunda süpervizyonu dile getirmese de yaşanan güçlüklerle baş etme yolları, aslında adı konulmamış bir süpervizyon sürecinin varlığı ve kimi zaman da süpervizyona olan gereksinim belirlenmiştir. Süpervizyon konusunda önemli bilgi ve görüşlere sahip olan sosyal hizmet uzmanları, olmasını bekledikleri ideal süpervizyon sürecine ilişkin önemli geribildirimlerde bulunmuşlardır. Sosyal hizmet uzmanları ideal süpervizyonun grup süpervizyonu ya da vaka çalışmaları yöntemiyle, düzenli ve resmi olarak belirlenmiş bir şekilde yapılmasını istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to convey the supervision needs in social work practices. Additionally, since Turkey does not have legally, specified and configured supervision process, the difficulties the workers face in the supervision process and the possible solutions within this supervision process are covered. This research which has been designed in the qualitative research pattern focuses on phenomenological approach. In this research, ten social workers have been interviewed thoroughly using the purposive sampling method. The results obtained from the detailed interviews have been resolved into descriptive analysis using the MAXQDA 11 packet program. As a result, it has been observed that the social workers face difficulties because of the lack of physical resources, the practice process and the institutional relations. Even though most social workers don't speak of the difficulties they face, the existence of an unnamed supervision process, and in some cases the need of a supervision process has been determined. The social workers with significant knowledge and views have given feedback on their expectation of an ideal supervision process. Social workers state that they need an ideal supervision including group supervision or case studies in a ordered and legally determined way.