Soykırım, modernite ve karşı-hafıza
Genocide, modernity and counter memory
  1. Tez No: 423588
  2. Yazar: KEKLİK KERİMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde soykırım ve hafızanın kesintisiz ve birbiriyle ilişkili bir süreç olarak ele alınması ve bu süreçte karşı-hafızanın kuramsallaştırılması amaçlanmaktadır. Tezin ilk amacı, organize yok etme biçimlerinin en başında gelen, sadece fiziki imhayı içermeyen, aynı zamanda toplumların kolektif hafızasını da yok eden bir eylem olarak soykırımı kuramsallaştırmaktır. Tezin ikinci amacı ise soykırım ve modernite ilişkisini incelemektir. Soykırım modernite koşullarında doğmuş ve onun tarafından meşrulaştırılmıştır. Tezin üçüncü ve en önemli amacı ise soykırımcı devletlerin resmi tarihinin karşısında konumlandırdığımız karşı-hafızayı kuramsallaştırmaktır. Karşı-hafıza, resmi tarihin silikleştirdiklerini tarihin öznesi haline getirip, onlara şimdiyi değiştirmeleri için gerekli teori ve pratikle donanımı sağlayacak olan eleştirel çerçevedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis is aimed considered genocide and memory as a continuous and interrelated process and theorization of the counter-memory in this process. The first aim of thesis is to theorize genocide, which is an organized act of human and social destruction and is an act that contains not only of physical destruction, but also of the destruction of societal collective memory. The second aim of the thesis is to examine the relationship between genocide and modernity. Genocide has emerged within the matrix of modernity, and has been legitimated by it. The third and the most significant aim of the thesis is to theorize counter memory, which is set against the official history of genocidal states. Counter memory enables the oppressed to become the subject of history, and thus providing them with a theoretical and practical framework for altering the present.