Yüksek güç faktörlü düşürücü-yükseltici LED sürücünün tasarlanması ve gerçeklenmesi
Design and implementation of high power factor buck-boost LED driver
- Tez No: 423758
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda, aydınlatmada güç ledlerinin yüksek verimlerinden dolayı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte, güç ledlerini uygun şartlarda çalıştırabilmek için sürücü devrelerine de ihtiyaç duyulmaktadır ve bu sürücü devreleri şebekeden beslendiğinde, enerji verimliliğini sağlaması için, akım harmoniklerinin düşük, güç faktörlerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle güç ledlerinin gerilim-akım, akım-aydınlatma şiddeti, gerilim-aydınlatma şiddeti, akım-sıcaklık, aydınlatma şiddeti-sıcaklık ve gerilim-sıcaklık karakteristikleri yapılan ölçümler sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, doğrusal düzenleyici ve yüksek güç faktörlü düşürücü-yükseltici dönüştürücü tabanlı güç ledi sürücü devresi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda, şebeke akımı, şebeke gerilimi dalga şekilleri ve harmonikleri, güç faktörleri ve güç ledleri üzerindeki akım ve gerilimler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, using of power leds in lighting have become common due to their highest efficiency. However, to operate power leds at convenient situations, led driver circuits are required and when these led drivers are fed by grid, in order to provide energy efficiency, lower current harmonics and higher power factor should be obtained. In this research, firstly, forward voltage-forward current, forward current-illumination, forward voltage-illumination, forward current-temperature, illumination-temperature and forward voltage-temperature characteristics of power led are derived by measurements. Furthermore, linear regulator and high power factor buck-boost converter based power led drivers are implemented. By means of the applications, waveforms and harmonics of grid voltage and grid current, power factors and power led current and voltage are compared.