LED sürme devrelerinin incelenmesi, simülasyonda karşılaştırılması ve izolasyonlu bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
Analysis of power LED driving circuits, simulation comparisons and one application of isolated LED driver circuit
- Tez No: 542336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda led teknolojisinin gelişmesiyle led sürücü devrelerinin kontrol problemleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle led sürücü devrelerinin geliştirilmesine önem verilmiştir. Günümüzde piyasa da bulunan basit led sürücüler, mosfetli sabit akım led sürücüler, düşürücü tip, yükseltici tip, düşürücü-yükseltici tip led sürücüler ve geri dönüşlü led sürücüleri olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmada tüm led sürücülerin basite indirgenmiş halleri çıkışına bağlanan yük eşit olması kaydıyla simülasyonları yapılmış; tüm devrelerin giriş ve çıkış akımları, giriş ve çıkış gerilimleri, giriş ve çıkış güçleri, güç faktörü düzeltme devrelerinin varlığı, güç faktörleri, izolasyonun varlığı ve verim karşılaştırılmaları yapılmıştır. Ek olarak izolasyonlu ve izolasyonsuz devrelerin verimleri aynı devreler için karşılaştırılmıştır. Uygulama devresi olarak verimi en yüksek olan PAR230VEM geri dönüşlü led sürücü devresi ele alınmıştır. Bu geri dönüşlü GKD'li led sürücü devresi giriş, çıkış, sekonder tarafındaki diyodu ve ana mosfetin akım-gerilim değerleri ölçülmüştür. Geri dönüşlü güç kaynağı çalışma prensibinden dolayı yansıyan akım ve gerilimden dolayı yarı iletken elemanlar üzerinde akım ve gerilim streslerinin oluştuğu görülmüştür. Verimi arttırmak amacıyla akım ve gerilim bastırma devreleri eklenmiştir. Temel anahtarlama elemanı ve diyodun snubber devre elemanları hesaplanmış, devreye bağlantıları yapılmıştır. Eski ve yeni sonuçlar karşılaştırılmıştır. Değişiklikler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of led technology, the control problems of power led drivers occurs in last years. For this reason, the development of LED driver circuits has been emphasized. Nowadays, they can be found as a simple led driver, constant current with mosfet led drivers, buck led drivers, boost led drivers, buck-boost led drivers and flyback led drivers. In this paper, all these led drivers which are simple topologies are drawn in a simulation program to work under equal output power. This equal output power means specified with same power. All results of these led drivers are compared for input and output current, input and output voltage, input and output power, efficiency, presence of power factor correction circuit, presence of isolation, power factors, operating frequency. In addition, efficiencies of isolated and non-isolated circuits were compared. As an application circuit, we proposed PAR230VEM flyback isolated circuit which has the highest performance. Also, we measured voltage and current of main mosfet and diode on secondary side. Then we have analyzed the waveforms. It is seen that, due to the working principle of flyback circuits, current and voltage stresses appear. Current and voltage suppression circuits should be added to have better efficiency. Snubber circuit components of main mosfet and diode on secondary side were calculated. After adding snubber circuits on main mosfet and diode on secondery side, we measured same points. Old and new results were compared. The changes were re-interpreted.