İndiyum'un nano B₂O₃/ZrO2 üzerinde ayrılması/zenginleştirilmesi
The separation/enrichment of indium on nano B₂O₃/ZrO2
  1. Tez No: 423787
  2. Yazar: ÖZGE KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan bu çalışmada; çeşitli su örneklerindeki indiyum düzeyinin atomik spektroskopik yöntemlerle belirlenebilmesi için analizden önce indiyumun örnek ortamından ayrılması ve zenginleştirilmesi için yeni bir katı faz özütleme yönteminin (SPE) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayırma ve zenginleştirme işlemleri için kullanılan SPE tekniğinde; katı faz destek maddesi (adsorban) olarak; 0,3 g B₂O₃/ZrO2 nano malzemesi kullanılmıştır. Zenginleştirme sürecinde kolon yöntemi için örnek çözeltisini pH 'sı, geri alma çözeltisinin cinsi ve derişimi, örnek çözeltisinin ve geri alma çözeltisinin akış hızları gibi faktörlerin etkisi incelenerek indiyumun adsorban üzerinde en uygun tutunma ve geri alma koşulları belirlenmiştir. Belirlenen en uygun koşullarda, yöntemin gözlenebilme sınırı (LOD) 0,16 µg L-1 olarak bulunmuştur. Yöntemin doğruluğu, kesinliği ve geçerliliği bilinen istatistik yöntemler kullanılarak gösterilmiştir. Nano B₂O₃/ZrO2 üzerine adsorbe olan indiyum iyonları 6 mL 1 mol L-1 HNO3 çözeltileri ile elüe edilmiştir ve bunların derişimleri Yüksek Çözünürlüklü Sürekli Işın Kaynaklı Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometrisi (HR CS-FAAS) kullanılarak belirlenmiştir. İndiyum iyonlarının kantitatif belirlenmesi için en uygun pH değeri 7,0 ile 8,5 arasında, zenginleştirme faktörü 10 µg indiyum iyonları içeren 500 mL sulu çözelti için 83,3 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem indiyumun ayrılması için bazı su örneklerine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop new solid phase extraction method for seperation of indium from the sample and its enrichment prior the analysis-to determine indium levels in various water samples by atomic spectrometric techniques. In SPE technique used for the separation and preconcentration procedures, 0,3 g nano B2O3/ZrO2 was used as solid phase support material (adsorbent). In enrichment process, optimum conditions for retention and recovery of indium on the adsorbent were determined for colon technique by investigating the effect of some parameters such as pH of the sample solution, type and concentration of eluting agents, flow rate of the sample solution and eluting agents. Determination of the optimal conditions the method limit of detection (LOD) 0,16 µg L-1 as was found. The accuracy, precision and validity of the technique were demonstrated by the utilization of known statistical methods. The adsorbend indium ions on nano B₂O₃/ZrO2 were eluted with 6 mL 1 mol L-1 HNO3 solution and their concentrations were determined by High Resolution Continuous Source Flame Atomic Absorption Spectrometry (HR CS-FAAS). The optimum pH value for quantitative sorption of indium ions was found between 7,0 and 8,5. The enricment factor was found as 83,3 for 500 mL aqueous solution containing 10 µg indium ions. The developed method was successfully applied to some water samples for seperation of indium.