Evaluation of relationship between local site conditions and earthquake damage: After 2011 Van earthquakes
Yerel zemin koşulları ve deprem hasarı ilişkisi: 2011 Van depremleri sonrası
  1. Tez No: 423885
  2. Yazar: ZEYNEP AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR, YRD. DOÇ. DR. MÜGE AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde sırası ile Mw=7,2 ve Mw=5,6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Her iki deprem sonucunda 644 kişi hayatını kaybetmiş, 1966 kişi yaralanmış ve 17005 bina hasar görmüştür. Deprem hareketi altında yapı hasarına sebep olan en önemli faktörlerden birisi de yerel zemin koşullarıdır. Bu yüzden deprem riski yüksek olan Van ili için yerel zemin koşullarındaki değişimin belirlenmesi, oluşabilecek hasarların en aza indirilmesi açısından önem arz etmektedir. Yerleşim alanı içerisinde 82 farklı noktada Standart Penetrasyon Testi (SPT) verisi toplanmıştır. Bu sondajlardan uygun derinlikte olan 81 adedi değerlendirilerek Vs (30) hızları belirlenmiş ve 30 metre derinlik için hız dağılım haritaları oluşturulmuştur. Bu hız dağılım haritalarından faydalanılarak, NEHRP2003 göre zemin sınıflama haritaları yapılmıştır. Deprem sonrası verilerle oluşturulan hasar dağılımı ile zemin haritası karşılaştırılmıştır. En fazla hasar gören bölgede gözlemlenen zemin grubu ile en az hasar gören bölgede gözlemlenen zemin grubunun aynı olduğu fark edilmiş ve bu karşılaştırma sonucunda, hasar yoğunluğunun sadece zemin özelliklerinden kaynaklanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two devastating earthquakes occurred on 23rd October and 9th November in 2011 with moment magnitudes of Mw=7,2 and Mw=5,6, respectively. Because of the both earthquakes, 644 people lost their lives, 1966 people were injured and 17005 buildings were damaged. One of the most important factors on structure damage was the local site conditions. So, clarifying changes in local site conditions and lessening the damages that will probably happen have a great value for Van City which has a high risk of earthquake. Standard Penetration Tests (SPT) was collected data from 82 different points in residential locations. From these drills, 81 of which are in suitable depth were evaluated and their characteristics was investigated as mean shear wave velocity of uppermost 30 m (Vs(30)) and Vs(30)-depth maps were formed. Using this approach, soil classification maps were generated according to the National Earthquake Hazard Reduction Program (NEHRP 2003). The soil classification maps were compared with the damage distribution data after the earthquake occurred. It was noticed that observations acquired in the most damaged regions and the least damaged regions were same. As a result, it was realized that the damage density is not only the result of the soil properties, but also quality of the structures.