Developing a new cognitive workload assessment equation for office staff
Ofis çalışanlarının bilişsel ağırlıklı iş yükünü belirlemek için yeni bir denklem
  1. Tez No: 423884
  2. Yazar: NEVCİHAN TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bilgi çağı teknolojilerinin yaygınlaşması ile nitelikli emeğe duyulan gereksinim gün geçtikçe artmakta, yapılan işin özellikleri fiziksel boyuttan zihinsel boyuta doğru değişmektedir. Zihinsel ağırlıklı işler için kapsamlı analiz ve değerlendirme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Zihinsel ağırlıklı çalışmalarda iş yükünü belirlemek, fiziksel ağırlıklı çalışmalara göre daha karmaşık ve zor olmaktadır. Günümüze kadar fiziksel (kassal) ağırlıklı işlerin analizinde ve bu tür işlerde çalışan insanların performanslarını değerlendirmede yararlanılan yöntemler ve teknikler zihinsel çaba gerektiren işlerin ölçümünde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle zihinsel iş yükü ölçümü için kabul görmüş bir metrik bulunmamaktadır. Bu çalışmada, zihinsel iş yükü belirlemede kullanılabilecek yeni bir denklem geliştirilmiştir. Önerilen denklem ile ofis ortamında ayrıntılı dosya inceleme ve rapor hazırlama gibi görevlerin çalışanlar üzerindeki baskısı incelenecektir. Çalışanların görev aldıkları işin analizi ve değerlendirmesi doğrultusunda oluşturulan bu denklemde çalışanların iş memnuniyet dereceleri, performansları, çevresel faktörler, kişisel öğrenme kapasitesi, fizyolojik ölçümler, bilişsel taraflılık gibi kriterleri de zihinsel ölçümde dikkate almıştır. Zihinsel yorgunluğun da bir ölçütü olabilecek bu model, görev esnasında aynı görev için onlarca tasarım alternatifi sunarken, iş tasarımında da yardımcı bir araç olacaktır. Çalışmanın sonunda çeşitli iş tanımlarından test problemleri oluşturulmuş ve önerilen denklemin geçerliliği kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualified labor requirement is increasing day by day with the spreading information technology. The task's requirements also change from physical dimensions to cognitive ones. Comprehensive analysis and evaluation methods are required for the cognitive weighted works. Evaluation of the cognitive workload weighted works are more complex and difficult than the physical weighted works. The utilized methods and techniques in analyzing of the physical (muscular) weighted tasks and evaluating the performance of people who work in this kind of work until now, are inadequate in measuring jobs requiring cognitive effort. Therefore, there is not accepted metric for measuring cognitive workload. In this study, a new equation was developed to be used in determining the cognitive workload. The equation is obtained through the tasks that are about detailed analysis and reporting financial statements of customers are performed by selected employees. Within the frame of equation, which is formed in accordance with the analysis and evaluation of work involved, work satisfaction levels of employees, their performance criteria, personal learning capacity, physiological measurements environmental factors and the cognitive bias parameter have been taken into consideration during the cognitive measurements. This model, which could be a criterion of the cognitive fatigue, while representing the dozens of design alternatives to the same tasks during the mission, will also be a helpful tool for the work design. At the end of the study test problems are formed from various job descriptions. Then, the validation of the recommended equation has been verified.