Characteristics of self-compacting concretes with tire rubber wastes
Atık lastik katkılı kendiliğinden yerleşen betonların karakteristik özellikleri
  1. Tez No: 423900
  2. Yazar: NAHLA NAJI HILAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu deneysel çalışmada, kendiliğinden yerleşen lastikli betonlar 0.35'lik sabit su bağlayıcı oranında ve 520 kg/m3'lük bağlayıcı miktarında üretildiler. Toplam bağlayıcı miktarının kütlece %30'u kadar F sınıfı uçucu kül kendiliğinden yerleşen betonda kullanıldı. Lastik kırıntısı ve lastik çipi olmak üzere iki çeşit atık lastikçeşitli seviyelerdedoğal ince ve kaba agrega yerine kullanıldı. Lastik çipleri ve üç farklı boyutta lastik kırıntısı (No.18, No.5 ve karışık lastik kırıntısı) ve %0, %5, %10, %15, %20 ve %25 olarak belirlenmiş lastik miktarları deneysel parametreler olarak düşünüldü. Toplamda 21 kendiliğinden yerleşen lastikli beton karışımı üretildi. Kendiliğinden yerleşen beton karışımlarının işlenilebilirlik özellikleri olarakslump akış çapı, T50slump akış süresi, V-hunisi akış süresi, L-kutusu yükseklik oranı ve L-kutusu T20 ve T40 akış süreleri olarak test edildi ayrıca bu betonların reolojik davranışı ICAR reometre kullanılarak incelendi. Betonların sertleşmiş özellikleri basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisitemodülü, eğilmede çekme dayanımı, kırılma enerjisi ve aderans dayanımı olarak test edildi. Sonuçlar lastik atıklarının kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun taze özelliklerini ve basınç dayanımını negatif yönde etkilediğini ortaya çıkardı ve lastik miktarını artımı Herschel-Bulkley ve modifiye edilmiş Bingham modellerin kayma incelmesi anlamına gelen katsayılarını artırdı.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the self-compacting rubberized concretes were produced at constant water-to-binder ratio of 0.35 and binder content of 520 kg/m3. Class F fly ash was incorporated into the self-compacting concrete production as 30% of total binder content by weight. Two types of waste scrap tire rubber, crumb rubber and tire chips, were utilized instead of natural fine and coarse aggregates at various levels. The tire chips and three different graded crumb rubbers (No.18, No.5, and mixed crumb rubber) and six designated rubber contents of 0%, 5%, 10%, 15%, 20%, and 25% were considered as experimental parameters. In total, 21 self-compacting rubberized concrete mixtures were produced. The workability properties of self-compacting concrete mixtures were performed regarding to slump flow diameter, T50 slump flow time, V-funnel flow time, L-box height ratio, and L-box T20 and T40 flow times as well as the rheological behaviour of these concretes was investigated by using the ICAR rheometer. The hardened properties of the concretes were tested for the compressive strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity, flexural strength, fracture energy, and bond strength. The results revealed that the utilization of rubber waste negatively affected the fresh properties of self-compacting concretes as well as compressive strength and increasing the rubber content increased the coefficients of the Herschel-Bulkley and the modified Bingham models, which is the indication of the shear thickening.