Full 3D nonlinear time history analysis of soil-structure interaction for a masonry arch bridge
Yığma kemer köprü için zemin yapı etkileşiminin tam 3 boyutlu lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi
  1. Tez No: 423899
  2. Yazar: HANDREN SALİH MUHAMMED AMIN JAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Burada sunulan bu çalışma, zemin-yapı etkileşimi etkilerini araştırmak ve onu geleneksel tasarım yöntemi (sabit temel) durumu ile karşılaştırmak için gerçekleştirilmiştir, bu açıdan tarihi bir köprünün sismik harekete tepkisini ve zemin temelinin onun tepkisine etkisini araştırmak amacıyla tam üç boyutlu lineer olmayan dinamik zemin-yapı etkileşimi (SSI) analizi uygulanmıştır. Üstyapı ve altyapı her düğüm noktasında 6 serbestlik derecesine sahip içi dolu elemanlar kullanılarak modellenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, SSI göz önüne almanın yapıların davranışında, analizinde ve tasarımında büyük bir etkiye sahip olduğunu ve SSI'ın bu etkilerinin ivme, taban kesmesi, devrilme momenti ve sistemdeki gerilme miktarı, için çok faydalı olurken, deplasman ve dönme için zarar verici olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presented herein was carried out to investigate the effects of considering soil-structure interaction and comparing it with the conventional way of design (fixed base) condition. In this regard a full three-dimensional nonlinear dynamic soil-structure interaction (SSI) analysis is performed to investigate response of a historical bridge to seismic excitation, and the effect of soil foundation on its response. The super structure and substructure were both modeled using solid elements having 6 degree of freedom at each nodes. The results of this study reveals that considering SSI could have a huge effects on the behavior, analysis and design of structures and these effects of SSI could be detrimental for displacement and rotation while it is very beneficial for acceleration, base shear, overturning moment and amount of stress in the system.