A study on seismic behaviour of mega braced RC frames
Mega çaprazlı betonarme çerçevelerin sismik davranışı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 423913
  2. Yazar: DIYAR YOUSIF AL BIRO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, mega çapraz sistemli ve sistemsiz betonarme çerçeveli yapıların sismik tepkisi incelenmiştir. Bunun için, dört açıklıklı ve sekiz katlı bir betonarme çerçeve kullanılmıştır. Çalışılan örnek çerçeve, 6 m genişliğinde açıklıklara ve bütün katlar için 3,5 m kat yüksekliğine sahiptir. Mega çaprazlı çerçeve sistemlerde, yapının dört açıklığı boyunca yer alan beş farklı çapraz konfigürasyonu düşünülmüştür. Çapraz bağlantı elemanları olarak, iki farklı et kalınlığı (4 ve 6 mm) ve 80 mm'den 180 mm'ye değişen beş farklı boyutta dış çapa sahip dairesel boşluklu kesitler (DBK) kullanılmıştır. Böylece çalışmada, toplam 51 farklı durum düşünülmüştür. Çerçevelerin yapısal performanslarını değerlendirmek amacıyla doğrusal olmayan itme analizi uygulanmıştır. Mevcut ve çaprazlı çerçevelerin sismik davranışını karşılaştırmak icin kapasite eğrileri, taban kesme kuvveti-çatı yer değiştirme oranı, mekanizma durumundaki yer değiştirme talepleri , maksimum taban kesme, başlangıç rijitliği ve plastikleşme açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yanal yük altındaki yapının davranışında, mega çapraz uygulamasında kullanılan çapraz düzeni ve kesit özelliklerinin etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the seismic response of reinforced concrete (RC) frame structures before and after applying mega bracing system. For this, an eight story and four bay RC frame (bare frame) was used. The case studied frame had an inter-story height of 3.5 m for all floors and a span length of 6 m. In braced frame cases, five different bracing configurations in which bracing were installed across four bays of the structure were utilized. The diagonal brace members were selected as circular hollow section (CHS). Five different sizes of CHSs with an outer diameter ranged from 80 to 180 mm and two different wall thicknesses (4 and 6 mm) were used. Thus, a total of 51 different cases were considered in this study. Nonlinear pushover analysis was conducted to assess the structural performance of different frames. The capacity curve in terms of base shear coefficient vs. roof drift, displacement distribution at mechanism, maximum base shear, initial stiffness, plastification were evaluated to compare the seismic response of the bare and braced frames. The results indicated that the brace layout and section properties used in the application of mega bracing were very effective in the response of the structure under lateral loading.