Investigation of first-stage sintering kinetics of UO2, ThO2 and (Th,U)O2 pellets manufactured by internal gelation technique of sol-gel process
Sol-gel prosesinin iç jelleşme tekniği ile üretilen UO2, ThO2 ve (Th,U)O2 peletlerinin birinci safha sinterleme kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 423914
  2. Yazar: AYŞE SİBEL SÖKÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR, DOÇ. DR. M.TİMUÇİN AYBERS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
UO2, ThO2 ve ThO2-UO2 karışık oksit peletlerinin üretimi için kullanılan yöntemler içerisinde sol-jel yöntemi, uranium ve toryumu çözelti formunda kullanarak yüksek seviyede bir mikro-homojenlik sağlar. Bu çalışmanın ilk amacı; sol-jel prosesinin iç jelleşme tekniğini kullanarak uranyum, toryum ve karışık toryum-uranyum oksit yakıt peletleri üretminde alternatif bir pelet üretim yöntemi geliştirmektir. İkinci amaç ise dilatometrede Ar-%5 H2 atmosferinde peletlerin büzülme davranışı ve birinci safha sinterleme kinetiklerinin incelenmesidir. Dilatometreden elde edilmiş olan UO2, ThO2, ThO2-10%UO2 and ThO2-5%UO2 peletlerinin büzülme eğrileri kullanılarak sinterleme mekanizması, difüzyon kasayıları ve aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sol-gel process which is among the methods used for the production of UO2, ThO2 and ThO2-UO2 mixed oxide fuel pellets allows a high degree of micro-homogeneity of uranium and thorium in the solution stage. The first aim of this study was to develop an alternative method to produce uranium, thorium and mixed thorium-uranium dioxide fuel pellets by using internal gelation technique of sol–gel process. The second aim was to investigate shrinkage behavior and first-stage sintering kinetics of pellets compacted in the Ar-%5 H2 atmosphere using dilatometer. Shrinkage curves of the UO2, ThO2, ThO2-10%UO2 and ThO2-5%UO2 pellets obtained from the dilatometer were used to determine the sintering mechanism, the diffusion coefficients and the activation energy.