Heyelan alanlarının fotogrametrik yöntemle izlenmesinde yazılım çözümleri
Software solutions in monitoring of the landslide areas by photogrammetric method
  1. Tez No: 424077
  2. Yazar: MURAT SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fotogrametri; görüntüleri ve nesne özelliklerini yorumlayarak, nesnelerin konum, boyut ve şekil bilgilerini elde etme ya da fotoğraflardan ölçüm yapma bilim ve teknolojisidir. Bu tez çalışmasının amacı, heyelan alanlarının fotogrametrik yöntemle izlenmesinde yazılımsal çözümlerin kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Çanakkale'de bulunan İntepe ve Şevketiye heyelan alanlarında insansız hava aracı ile fotoğraflar çekilmiştir. Uzaysal geriden kestirme, doğrudan çizgisel dönüşüm ve uzaysal önden kestirme yöntemleri için MATLAB® uygulama geliştirme ortamımda fonksiyonlar oluşturulmuştur. Ayrıca işlemlerin kısa sürede gerçekleştirilebilmesi için iki adet grafiksel kullanıcı ara yüzü tasarlanmıştır. Hazırlanan ilk grafiksel kullanıcı ara yüzü vasıtası ile heyelan bölgesine ait fotoğraflar kullanılarak uzaysal geriden kestirme ve doğrudan çizgisel dönüşüm yöntemleri ile kameraya ait dış yöneltme parametreleri hesaplanmıştır. İkinci kullanıcı ara yüzü ise uzaysal önden kestirme yöntemi ile iki resimde ortak olarak bulunan noktaların üç boyutlu koordinatlarının hesaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photogrammetry is a science and technology of obtaining an information about the position, size and shape of the objects or making measurements from photographs by interpreting the images and object properties. The aim of the present thesis is to investigate the availability of software solutions in monitoring of the landslide areas by photogrammetric method. In accordance with that purpose, photos were taken in Intepe and Sevketiye landslide areas via an unmanned aerial vehicle. Functions were created in MATLAB® application development environment for space resection, direct linear transformation and space intersection methods. Furthermore in order to achieve in a short period of operation two graphical user interfaces were designed. By means of the first prepared graphical user interface exterior orientation parameters of the camera were calculated via spatial resection and direct linear transformation methods with the usage of the photograph of the landslide areas. The second user interface was used for the calculation of three-dimensional coordinates of the the points in common in the both pictures via space intersection method.