İnşaat mühendisliğinde foto yorumlama (interpretasyon) tekniğinin uygulama imkanları
  1. Tez No: 946
  2. Yazar: N.NADİR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN TANSUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Memleketimizde harita alımı için çekilen hava fotoğraflarının İnşaat Mühendisliği ile ilgili çalışmalarda kullanılma imkanları araştırılmıştır. Son zamanlarda hayli önem kazanmış olan foto yorumlaması hakkında, memleketimizde önemli bir çalışma yapılmadığı gibi ye terli araştırmanın da mevcut olmadığı görülmüştür. Teknik çalışmalarda, özellikle konu hakkındaki bilgilerin süratli ve doğru olarak elde edilmesi hazırlanacak projeleri etkilemektedir. Diğer yönden bu bilgilerin az masrafla temini maliyeti- de düşürmektedir. Foto yorumlanması ile bunların mümkün olabildiği ve İnşaat Mühendisliği ile ilgili çalışmalarda kullanıldığı görülmüştür. Yapılan incelemede foto yorumlanmasının bilhassa yol güzer gahlarının tesbitinde, mevki ve yer seçiminde, inşaat malzemelerinin tesbitinde çok faydalı olduğu, çalışmaların kısa sürede sonuçlandığı anlaşılmaktadır. Diğer yönden inşaat mühendisliğinde önemli bir yeri olan su kullanma ve düzenleme çalışmaları ile arazi planlaması, erozyon ve heyelan yerlerinin tesbiti ve projelerinin hazırlanmasında foto yorumu çok faydalı olmaktadır. Ana hatları ile belirtilen büyük inşaat projeleri yanında küçük alanlar içinde kalan özel inşaat problemlerinin, büyük: ölçekli fotoğrafların yorumu ile halledilmesi mümkün olmaktadır. Dileğimiz; memleketimizdeki mevcut hava fotoğraflarından istifade suretiyle daha süratli ve daha ekonomik teknik projelerin elde edilmesi; ve hava fotoğraflarından gereği gibi istifade edilebilmesidir. - I
Özet (Çeviri)
SUMMARY The various usage methods of the aerial photographs taken for mapping in Turkey have "been investigated for the studies relation to civil engineering. In ourcountry, up to this date; it has been unfortunately seen that there is neither enough work nor research done on the subject of aerial photographic interpretation although that has found many applications in the earth sciences during the last few 'years. In the technical studies, especially the methods to obtain all the correct and fast data on a particular subject can effect the projects to be applied. Those above mentioned subject have been solved by the aerial photographic interpretation, and thus its use and applicability in the main terrain branches of civil engineering. Prom investigations it has been also concluded that the aerial photographic interpretation is particularly very useful in deciding the highway places of passage, choosing the location and region and deciding the right building materials. Thus the particular work has been completed in a shorter period. On the other hand, the aerial photographic interpretation is also useful on the planning of field surveys, landslide and erosion surveys and preparations of their projects and the water resources studies which are of importance in civil engineering. Besides to the lar.«;e building projects shown by the main outlines, the private building matters located in the smaller fields can be also solved by the interpretation of the large scale photog raphs. In our country my hope is that more accurate and more economical projects will be developed by using the existing aerial photographs and they will be used as is due.