Bazı turunçgil tür ve çeşitlerinin yaprak uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi
Determining leaf volatile oil compositions of some kinds and species of citrus
  1. Tez No: 424113
  2. Yazar: PELİN ÇAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada ticari açıdan en çok üretilen meyveler turunçgillerdir. Özellikle Akdeniz ülkelerinde turunçgillerin önemli bir yeri vardır. Bu çalışma, materyal temini konusunda Çukurova Üniversitesi ile işbirliği yapılarak 46 adet farklı turunçgil tür ve çeşitlerinin yapraklarındaki uçucu yağ bileşenleri arasındaki farklılığı tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Çukurova Üniversitesinden getirilen yaprak örneklerinin uçucu yağ bileşenleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuarında Shimadzu GCMS-QP 2010 kromatografi cihazıyla saptanmış ve farklı tür ve çeşitlerin uçucu yağ bileşenleri arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda çeşitlerin aroma yapısını oluşturan hidrokarbonlar, esterler, aldehitler, terpenoidler, alkoller, ketonlar ve diğer bileşiklerin sayısı ve oranları belirlenmiş ve toplam 102 adet bileşik tespit edilmiştir. Portakallardaki başlıca monoterpenler Linalool ve δ-3-carene; mandarinde bulunan terpenler Linalool ve Sabinene; limon ve laymdaki en önemli monoterpen Limonene olmuştur. Ağaç kavunu ve turunç çeşitlerinde bulunan en önemli bileşik Linalyl acetate'tır. Citrus hystrix türünde en öneli bileşik Citronella ve nagami kamkat türünde ise Germacrene-D tespit edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular farmakolojik ve tarımsal anlamda temel oluşturabilecek düzeyde önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Citrus are the fruits that are mostly produced commercially in the world. Especially, there is an important place of citrus in the Mediterranean countries. In this study, in material supply has been carried out in cooperation with the Cukurova University for the purpose of determining the difference between the volatile components of 46 different citrus species and varieties. For this purpose, volatile components of leaves brought from Cukurova University were analyzed by using Shimadzu GCMS-QP 2010 chromatograph in Canakkale Onsekiz Mart University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture laboratory and the differences between different species and varieties of essential oil compunents were evaluated. At the end of research, totally 102 volatile compounds, hydrocarbons, esters, aldehydes, terpenoid, alcohols, ketones and other compounds which aroma varieties were determined. Linalool and δ-3-carene were major terpene in oranges; Linalool and Sabinene were major terpene in mandarins. The most important terpenes was Limonene in lemons and lymes. Linalyl acetate was the most important ester in biter oranges and citron. Citronella was important compound in Citrus hystrix and Germacrene-D was major compound in Nagami Kumquat. The findings of the study has great significance in terms of pharmaceutical and agricultural means that could form base.