Güre (Balıkesir) jeotermal alanının jeolojisi, hidrojeokimyası ve aktif tektonik özellikleri
Geology, hydrogeochemistry and active tectonics of the Gure (Balikesir) geothermal area
- Tez No: 424129
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Güre jeotermal sahası ve yakın çevresinin jeolojik özellikleri ve termal suyun hidrojeokimyası ve aktif tektonikle olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma sahasının temelini Paleozoyik yaşlı Kazdağ Grubu'na ait Alakeçili milonit zonu, Sütüven Formasyonu ve Mermer üyesi oluşturmaktadır. Temel kayaların üzerinde uyumsuzlukla Triyas yaşlı Karakaya Formasyonu yer almaktadır. Kretase yaşlı Çetmi melanjı bu temelin üzerinde tektonik olarak durmaktadır. Üst Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Hallaçlar volkaniti ve Oligo-Miyosen yaşlı granodiyoritleri, tüm yaşlı birimleri keserek yerleşmişlerdir. Kuvaterner yaşlı alüvyon çalışma alanındaki tüm birimleri uyumsuz olarak üzerlemektedir. Güre jeotermal alanı, DKD-BGB doğrultulu ve güneye eğimli bir normal fay tarafından kontrol edilmektedir. Güre jeotermal ısı merkezine İGJ-1, İGJ-2, İGJ-3 ve İGJ-4 isimli dört adet sıcak su sondajından gelen jeotermal sular, 21.09.2013-16.08.2014 tarihleri arasında (12 dönem) yerinde ölçüm ve hidrojeokimyasal analizler sonucunda bu jeotermal suyun sıcaklıkları 45–63 °C, EC değerleri 851–1356 μS/cm, pH değerleri 8.2–8.6 arasında değişen ve kullanılabilir ve aynı zamanda içme suları iletkenliği seviyesinde ve nötr-hafif bazik sular sınıfına girdiği belirlenmiştir. Yapılan hidrojeokimyasal çalışmalar sonucu incelenen sıcak su kaynaklarında suda hakim katyon Na (sodyum) ve Ca (kalsiyum), hâkim anyon ise SO4 (sülfat) ve HCO3 (bikarbonat)'dür. Güre Jeotermal sahası ve yakın civarında, bu çalışma dönemi içerisinde meydana gelen depremlerin öncesi ve sonrasında, suyun fiziko-kimyasında bir değişimin (azalış-artış) görülmesi, bir depremin önceden tahmin edilmesinde jeotermal sahaların sürekli izlenmesi bir yol gösterici olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, geological features of Gure Geothermal Field and surrounding, hydrochemistry of thermal water and its relation with active tectonics were investigated. In the study area, basement rocks consist of Alakeçili milonite zone, Sütüven Formation and marble unit of Paleozoic aged Kazdağ Group. Triassic aged Karakaya Formation overlies the basement rocks with an unconformity. Cretaceous aged Çetmi mélange overlies these rocks with a tectonically. Upper Oligocene-Lower Miocene aged Hallaçlar Volcanics and Oligo-Miocene aged granodiorite cut the all old rock units as formed. Quaternary aged alluvium is the youngest deposits of study area and overlies all rocks with a unconformity. Güre geothermal field is controlled by a normal fault has ENE-WSW strike and north dipping. Thermal waters comes from four thermal water drillings named İGJ-1, İGJ-2, İGJ-3 and İGJ-4 to Güre geothermal heat center which have 45-63 °C temperature, 851-1356 μS/cm electrical conductivity and 8,2-8,6 pH hdyrochemical values were monitored and in-situ measurement were done between 21.09.2013-16.08.2014 by 12 period. Also, usable of these thermal waters, drinking water level conductivity and neutral-slightly basic water class of these thermal waters were determined. Dominant cations are Na (sodium) and Ca (calcium), dominant anions are SO4 (sulfate) and HCO3 (bicarbonate) of thermal waters. With this study it was seen that changes (increasing-decreasing) in physico-chemical parameters of thermal water before and after an earthquake during the monitoring period in Güre geothermal field, thermal water can be continuously monitored; a possible earthquake can be predicted by changes in water hydrochemistry.