Bazı imin bileşiklerinin antimutajenik aktivitelerinin Ames testi ile araştırılması
Investigation of the antimutagenic activities of the some imine compounds by Ames test
- Tez No: 424128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksi imin bileşiği (Schiff bazı) ve metal [Mn(II), Fe(II), Co(II), Cu(II)] komplekslerinin antimutajenik aktiviteleri Ames testi ile araştırıldı. Test edilen ligand ve komplekslerin; 500, 50, 5 ve 0.5 ppm'lik çözeltileri hazırlandı. Ames testi için Salmonella typhimurium bakterisinin TA98 ve TA100 mutant suşları kullanıldı. Schiff bazı ve komplekslerinin antimutajenik aktiviteleri mikrozomal enzimler içeren metabolik aktivasyon varlığında (S9+) ve yokluğunda (S9-) test edildi. Schiff bazı ve komplekslerinin güçlü antimutajenik aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Aynı zamanda Schiff bazı ve komplekslerinin antimikrobiyal aktiviteleri, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Proteus vulgaris bakterileri ve Candida albicans ile Candida tropicalis mayalarına karşı mikrodilüsyon metodu ile çalışıldı. Bileşiklerin mayalara karşı daha aktif olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this research, the antimutagenic effects of 2-hydroxy imine compound and its metal complexes [Mn(II), Fe(II), Co(II), Cu(II)] have been investigated by Ames test system. In this study for testing; 500 ppm, 50 ppm, 5 ppm and 0.5 ppm solutions have been prepared. Salmonella typhimurium TA98 and TA100 mutant strains was used for Ames test. Antimutagenic potencies of imine compound and its metal complexes have been tested in presence and absence S9 which contains microsomal enzymes. In antimutagenicity studies, it has been detected that all the compounds have strong antimutagenic activity. Also in this research, the antimicrobial activities of the Schiff base and complexes were investigated against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Proteus vulgaris bacteria and Candida albicans ve Candidatropicalis fungi by microdilution method. It has been found that all compounds are more active against fungi.