Past, present, and future of losses in Turkish electric power systems
Türkiye'de elektrik kaybının dünü, bugünü, yarını
- Tez No: 424311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÜÇÜKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye enerji piyasalarında reform yaşamaktadır. Bu reformların ana amacı hizmetlerdeki kaliteyi ve sürdürülebilirliği sağlamaktır. Yıllık yüzde 7 talep artışı öngörülmektedir. Bu nedenler yeni üretim yatırımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer taraftan enerji sektöründeki reformlar kapsamında dağıtım şirketlerinin özelleştirme süreci 2013 yılı Temmuz ayında tamamlanmıştır. Özelleştirme süreci kayıp enerjiyi düşürme amacıyla gerçekleşmiştir. Bu çalışma enerji kayıplarının geçmişini ve mevcut durumunu inceleyerek gelecek için Türkiye'nin en yüksek kayıp oranına sahip Dicle elektrik dağıtım bölgesinde yaşananlar ışığında kayıpla mücadelede strateji önerilerinde bulunmak için yapılmıştır. Enerji kayıpları coğrafi, sosyal, ekonomik, politik şartlara bağlı gelişmektedir. Bu nedenle kaybı azaltmaya amaçlı planların farklı yaklaşımlarla uygulanması gerekmektedir ve bu durum süreci daha zor bir duruma getirmektedir. Bu çalışma geçmiş ve mevcut durumu Dicle Bölgesindeki tecrübelerle birleştirerek Türkiye'nin enerji kayıplarını azaltma sürecine yönelik yaklaşımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has an ongoing energy market reforms. The main aims of these reforms are increasing the quality and sustainability of services. It has high yearly demand increase which is foreseen as 7%. Therefore, it needs new generation investments. On the other side, under the frame of power sector reforms, the privatization process of distribution companies was completed in July 2013. Privatization process realized with the purpose of decreasing electric power losses in Turkey. This thesis has explored the past and present of losses and suggested strategies for the future while striving with the losses by using the experiences which has been faced in the Dicle electricity distribution region having the largest loss ratio of Turkey. Losses in power sector depends on mainly geographical structure, socio-economical factors, and political conditions. Therefore, it requires various approaches in implementations of loss reduction plans which make the process hard. This thesis is combining past and current situation with the experiences from Dicle Region and suggests certaion policies for loss reduction process in Turkey.