Doxtracker: Doküman kaçak takip sistemi
- Tez No: 424314
- Danışmanlar: DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bilgi sistemleri kullanım oranının her geçen gün arttığı günümüzde, dış kaynaklı saldırılara göre çok daha fazla zarar verici olabilen iç kaynaklı saldırılara ve iç tehdit unsurlarına karşı halen geliştirilmiş güçlü bir önlem bulunmamaktadır. Bu çalışma kapsamında; hali hazırda kullanılan güvenlik mekanizmalarını güçlendirebilecek, saldırı tespit ve önleme yetkinliğine katkıda bulunabilecek ve hassas/gizli dokümanların korunabilmesine imkan tanıyacak bir kontrol-takip sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem temel olarak dokümanların açılıp açılmadığının tespit edilmesine dayanmaktadır. Bu sistem sayesinde; korunan bir dokümanın ne zaman, hangi IP adresinden ve coğrafi konumdan, hangi kullanıcı tarafından açıldığı web tabanlı takip merkezi üzerinden anlık izlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Although the utilization of Information Systems is increasing day by day, there is still not a strong precautionary solution evolved through internal threats which can be much more damaging than external. In scope of this study, security mechanisms currently in use are strengthened, which may contribute to the intrusion detection and prevention capabilities & sensitive/confidential documents to be preserved to allow a control-monitoring system has been implemented. This implemented method, DoxTracker, is based on detecting the opening of documents as a base point. Method ensures the exact access time, IP address, geolocation and whois information of a protected document can be monitored instantly via DoxTracker's web-based monitoring portal.