Battalgazi (Malatya)kampüs alanının sedimantolojik ve jeoteknik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the sedi̇mantologic and geotechnical properties of battalgazi (Malatya) campus area
  1. Tez No: 424313
  2. Yazar: ÇİĞDEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada, Battalgazi (Malatya) Kampüs alanının sedimantolojik ve jeoteknik özelliklerinin arazi, laboratuvar ve büro çalışmaları ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları kapsamında; ilk olarak 15 adet zemin sondajında toplam 105 adet Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) yapılmış ve örselenmiş numuneler alınmıştır. Tüm sondajlarda toplam 90 adet Presiyometre (PMT) çalışması yapılmıştır. Arazi çalışmaları kapsamında ikinci olarak 8 adet araştırma çukuru açılmış, örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınmıştır. Son olarak arazi çalışmaları kapsamında; Sismik Kırılma ve Sismik Tomoğrafi Ölçümü, Maws Yüzey Dalgası Analiz Çalışması ve Düşey Elektrik Sondaj (DES) çalışması olmak üzere jeofizik çalışmalar yapılmıştır. Alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde zeminin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla laboratuvarda bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında sedimantolojik çalışmalar kapsamında örselenmiş numuneler üzerinde tane boyu, tane boyu istatistiksel parametreleri hesaplanarak kaynak bölge tayini, tane şekli belirleme çalışmaları yapılmış, örselenmemiş çakıllar üzerinde ise eski akıntı yönü belirleme çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler; çalışma alanı taşıma gücü, oturma ve sıvılaşma hesaplamalarında kullanılmıştır. Yoğun olarak killi kum içeren birimin büyük oranda sıkı-çok sıkı özellikte olduğu, düşük plastik kıvamda olduğu belirlenmiştir. SPT ile hesaplanan taşıma gücü değerleri 233-563 kPa arasında belirlenmiştir. Taşıma gücü değerleri çalışma alanı güney ve batı kısımlarında diğer bölgelere göre daha yüksektir. Oturma değerleri 23,54-27,35 mm arasındadır. Sıvılaşma hesaplamalarına göre Sıvılaşma Potansiyel İndeks (LPI) değerleri dikkate alındığında risk beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the sedimentologic and geotechnical properties of Battalgazi (Malatya) campus area by conducting field, laboratory and office studies. As the field studies, a total of 105 standard penetration tests (SPT) were made and 15 undisturbed samples were collected following 15 drillings. Then, a total of 90 pressuremeter tests (PMT) were carried out in the drill holes. Additionally, 15 observation pits were opened in the field and undisturbed and disturbed samples were collected from the pits. Finally, geophysical investigations including seismic refraction, seismic tomography, MASW surface wave and vertical electrical sounding tests were carried out in the field. A number of experiments were carried out in the laboratories to determine the physical and mechanical properties of undisturbed and disturbed samples taken from the field. Determination of grain size and shape were made on the disturbed samples and direction of paleocurrent was made on undisturbed samples as part of sedimentologic studies and determination of provenance was made by calculating statistical parameters of grain-size. At the end of the field and laboratory studies, the collected data were used to calculate or evaluate the bearing capacity of the soil, settlement and liquefaction properties of the study area. The area mainly composed of clayey sand was described lithologically as hard-very hard and slightly plastic consistency. By utilizing SPT data, the bearing capacity was calculated in the range of 233-563 kPa. Bearing capacity was higher in the south and west of the study area. Settlement was between 23.54 and 27.35 mm. According to the Liquefaction Potential Index (LPI) calculations, liquefaction risk is expected.