Use and optimization chemical substances for the removal of organic matters and microcystin-LR from synthetic raw water
Ham sudaki doğal organik maddelerin ve microcystin-LR gideriminde kimyasal madde kullanımı ve optimizasyonu
- Tez No: 424384
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEVİL AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyadaki su kaynaklarının pek çoğu doğal organik madde ve siyanobakteri içerir. İçme suyunda doğal organik maddelerin bulunması, içme suyu kalitesi ve içme suyu arıtma prosesleri açısından pek çok probleme yol açmaktadır. İçme, tarımsal, endüstriyel, ticari ve dinlenme amaçlı kullanılan su kaynaklarında siyanobakterilerin toksin içermesi sebebiyle insan ve hayvan sağlığına zarar verme potansiyeline sahiptir. Konvansiyonel ön arıtma prosesi olan koagülasyon, flokülasyon ve çöktürme metodu, hem organic doğal maddelerin hem de cynobakterilerin içme suyundan arıtılması için kullanılır. Bu çalışmada, farklı koagülant maddeleri kullanılmış, ön arıtma veriminin hangi en etkili oldspit edilmiştir. Aluminyum sülfat, Demir Klorür ve Demir Sülfat koagülant olarak kullanılmıştır. Her coagulant için farklı konsantrasyonlar, farklı pH değerleri ve farklı polielektrolit konsantrasyonları denenerek optimum değerler bulunmuştur.En etkili koagülantın Demir lorür olduğu tespit edilmiştir. Demir Klorür kullanılarak yapılan deneylerde MC-LR konsantrasyonu 11.59 μg/L 'den 1,97 μg/L 'ye inmiş olup giderim verimi %83 olarak belirlenmiştir. Bulanıklık değeri ise 41,2 NTU 'dan 4.0 NTU 'ya inmiş olup giderim verimi % 90,19 olarak ölçülmüştür
Özet (Çeviri)
Most fresh water sources throughout the world contain natural organic matters (NOMs) and cynobacteria. The presence of NOM causes many problems for drinking water quality and drinking water treatment processes. The presence of cyanobacteria in water resources used for drinking, agricultural, industrial, commercial and recreational purposes can cause a variety of problems and producers of several potent toxins, which hazard to human and animal health. Conventional primary water treatment process, comprising of coagulation/flocculation, sedimentation has been the most common one for both NOM removal and cynabacterial removal from the drinking water sources. In this study, Different coagulants were used to find out the most effeicient chemical that can used for the primary treatment process. For this process Aluminum sulfate, Ferric chloride and Ferric sulfate were used as coagulants. Different dosage of coagulants and different pH values studied for optimum conditions for every coagulants. From the results of the tests, the optimum dose and pH for ferric chloride coagulant was obtained corresponding to the lowest concentrations of cyanobacterial cells. For Ferric Chloride, MC-LR decreased from 11.59 μg/L to 1,97 μg/L and removal efficiency was recorded as 83%. Turbidity decreased from 41,2 mg/L to 4.0 mg/L and removal efficiency was recorded as 90.19 %.