Appoximate entropy in electromyography during muscle fatigue
Kas yorgunluğu esnasında kaydedilen elektromiyografi işaretlerinde yaklaşık entropi
  1. Tez No: 424385
  2. Yazar: PAYAM WALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUFAN, YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Muscle fatigue (MF) is a phenomenon that involves the decline of one's ability to perform physical action. The early detection of MF is important in the field of ergonomics, sports, occupational work, and human-computer interaction, as MF affects performance and may cause injury. Since MF is not a quantitative value, existing researches in this field are mostly based on different measurable parameters. Electromyography is among the most commonly used signals in analysing MF. The main purpose of this thesis is to analyse MF during isometric contractions. For this purpose Discrete Wavelet Transform (DWT) is used to divide each signal to get sub-band frequencies. Approximate Entropy (ApEn) is applied to each sub-band. In the next step, each band is segmented into three sections. Finally, a comparison between the first segment and last segment is performed to evaluate MF.
Özet (Çeviri)
Kas yorgunluğu, fiziksel aktivite gerçekleştiren bir kişinin bu işi yapabilme yeteneğini azaltan bir durumdur. Yapılan iş üzerindeki performansı etkilediği ve kazalara sebep olduğu için, kas yorgunluğunun erken teşhisi ergonomi, spor, mesleki iş ve insan-bilgisayar etkileşimi alanlarında önem arz eder. Kas yorgunluğunun nicel bir değer olmaması araştırmacıları farklı ölçülebilir parametreler kullanarak kas yorgunluğunu değerlendirmelerine yönelik çalışmalar yapmalarına sebep olmuştur. EMG, kas yorgunluğu analizinde en yaygın kullanılan sinyaller arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, izometrik kasılmalar esnasında kas yorgunluğunu analiz etmektir. Bu amaçla Ayrık Dalgacık Dönüşümü kullanılarak her bir sinyal alt bantlarına ayrıldı ve bu bantlara Yaklaşık Entropi uygulandı. Bir sonraki aşamada her bir bant üç sekmeye bölündü. Son olarak ilk sekme ve son sekme arasında karşılaştırma yapılarak kas yorgunluğu değerlendirildi