Fabrication of layer-by-layer self assembly of thin films for sustained drug delivery
Kontrollü ilaç salınımı için tabaka üzerine tabaka teknolojisi ile ince filmlerin hazırlanması
- Tez No: 424399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, Polietilen imin aşılı Kitosan kopolimeri kontrollü ilaç salınımı uygulamalarında kullanılmak üzere ince filmlerin üretimi için sentezlendi. Çok tabakalı filmler Kitosan-g-polietilen imin (PEI), ve Poliakrilik asit'in (PAA) cam lameller üzerine birikimi yoluyla LbL tekniği ile monte edilmiştir. Metilen Mavisi çok katmanlı ince filmlerin yükleme ve salma kabiliyetini araştırmak için bir model ilaç olarak kullanılmıştır. Sentezlenmiş kopolimerin karakterizasyonu FTIR NMR, TGA ve XRD tekniği ile yapıldı ve AFM ile LbL filmin kalınlığı ölçüldü. LbL filmlerin ilaç yükleme ve salınım davranışları UV-Görünür spektrofotometresi ile yapılmıştır. Sonuçlar metilen mavisinin yükleme kapasitesi ve salınım hızının, çözeltinin iyonik kuvvetinden ve pH değerinden etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, PEI aşılanmış kitosan kontrollü ilaç salınımı uygulamalarında kullanılmak üzere LbL filmin montajı için iyi bir aday olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Polyethylene imine grafted Chitosan copolymer was synthesized for the fabrication of thin films for use in sustained drug delivery applications. Multilayer films were assembled by LbL technique through the deposition of Chitosan-g-Polyethylene imine (PEI) and Polyacrylic acid (PAA) on glass slides. Methylene Blue was used as a model drug to investigate the loading and release ability of the multilayer thin films. Characterizations of synthesized copolymer was done by using FTIR, NMR, TGA and XRD technique, and the thickness of the LbL film measured by using AFM. Drug loading and release behavior of the LbL films were performed by using UV-Visible spectrophotometer. The results showed that the loading capacity and release rate of Methylene Blue were affected by ionic strength and pH value of the solution. Also, it has been demonstrated that the PEI grafted chitosan is good candidate for the assembling of LbL film for drug delivery applications.