Synthesis, structural, characterization, antimicrobial properties investigation of novel macrocyclic amide and amine containing compounds
Yenı̇ amı̇d ve amı̇n ı̇çerı̇klı̇ makrosı̇klı̇k bı̇leşı̇klerı̇n sentezı̇, yapısal karaktarı̇zasyonu ve antı̇mı̇krobı̇yal özellı̇klerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 424398
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aza, okso ve oksa verici merkezi içeren di-amit, di-amin ve makrosiklik eter bileşikleri olmak üzere yeni multi dentat makromoleküller sentezlenmiştir. Genel sentetik yollarla di-amit, di-amin ve makrosiklik bileşikler gibi başlangıç malzemeler de sentezlenmiştir. Tüm bu bileşiklerin yapısal özellikleri, elemental analiz, FT-IR, 1H ve 13C NMR spektroskopi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bazı makrosiklik bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri (DMSO-d6 içinde) disk difüzyon metodu ve minimum inhibitor konsantrasyonu seyreltme yöntemiyle de birçok bakteri ve maya kültürüne karşı uygulanarak incelendi. Sonuçlar ticari antibiyotik ve antifungi ajanlarla karşılaştrılarak yapı-aktivite ilişkileri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Series of new multi dentate macromolecular compounds having aza, oxo and oxa donor centre featuring di-amide, di-amine, and macrocyclic with ether units are synthesized. Generic synthetic pathways for the new starting materials such as di-amide, di-amine and the macrocyclic compounds were presented in this thesis. The compounds were characterized by elemental analyses, FT-IR, 1H and 13C NMR spectral data. The antimicrobial activities of the compounds were evaluated using the disk diffusion method in dimethyl sulfoxide (DMSO-d6) as well as the minimal inhibitory concentration (MIC) dilution method, against several bacteria and yeast cultures. The results were compared with those of commercial antibiotic and antifungal agents. Structure activity relationships were also discussed.