Çağlayan, Fırtına ve İkizdere derelerinde nutrient ve iz metallerin mevsimsel değişimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of seasonal variations of trace metals and nutrients in Çağlayan, Fırtına and İki̇zdere streams
- Tez No: 424435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Kimya, Fisheries Technology, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Rize ili sınırları içerisinde kalan Çağlayan, Fırtına ve İkizdere derelerinin ekolojik durumları, ve kirlilik yüklerinin tespiti hedeflenmiştir. Kasım 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında akarsularda belirlenen toplam 17 istasyonda mevsimsel sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen ve elektriksel iletkenlik parametreleri yerinde, besin elementleri; nitrat azotu (NO3-N), nitrit azotu (NO2-N), amonyum azotu (NH3-N), toplam fosfor (TP), orto fosfat (o-PO4), askıdaki katı madde (TSS), permanganat indeksi (organik madde), Anyonik deterjan (LAS), toplam sertlik, klorofil-a, çözünmüş ve askı yükteki metal düzeyleri (Mn, Ni, Cu, Zn, As ve Pb) ise laboratuvarda ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar Avrupa Birliği Direktifi (EC, 1998), Dünya Sağlık Örgütü (WHO, 2011), Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA, 2012) ve Türkiye Yerüstü Su Kalite Yönetmeliği (YSKY, 2015) kalite kriterlerine göre değerlendirilmiş ve yasal limitlerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the assessment of ecological status and pollution loads of the Çağlayan, Fırtına and İkizdere rivers in the region of Rize have been aimed. To assess the seasonal changes 17 stations in the rivers were selected and surveys were conducted between November 2013-July 2014. Seasonal temperature, pH, dissolved oxygen and conductivity were measured in places of the stations. Nutrients; Nitrate (NO3-N), Nitrite (NO2-N) Ammonia (NH3-N), o-Phosphate (o-PO4), Total Phosphorus (TP), Total Suspended Solid (TSS), permanganate index (Organic Matter), Detergent, Total Hardness, Chlorophyll-a and dissolved and particulate metals (Mn, Ni, Cu, Zn, As, Pb) were measured in the laboratory. The results obtained were classified regarding the criteria's of European Commission Directive (EC 1998), US EPA National Recommended Water Quality Criteria (EPA, 2009), World Health Organization Guidelines for Drinking-Water Quality (WHO, 2011) and Turkish Surface Water Quality Regulation (2015). Results obtained from three streams were found to be lower than legal limits proposed by EC L 330/05 1998, US EPA 2009, WHO 2011 and Turkish legal limit (2015).