Temperlenmiş martenzit – termomekanik haddelenmiş çelik kaynaklı bağlantı mekanik özelliklerine kaynak sonrası yapılan ısıl işlemin etkileri
The effects of post weld heat treatment on the mechani̇cal properti̇es of tempered martensi̇te and hi̇gh strength steel welded joi̇nts
- Tez No: 424460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDULLAH ÇUVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada temperlenmiş martenzit – termomekanik haddelenmiş çelik kaynaklı birleştirme mekanik özelliklerine kaynak sonrası parçaya uygulanan ısıl işlemin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kaynaklı bağlantı EN15609, EN15614 vb. ilgili standartlara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Kaynak prosesi açısından Hardox450 ve Optim700MC malzemeler sahip oldukları (kısmen) yüksek karbon eşdeğeri sebebiyle seçilmiştir. Kaynak prosesi öncesi mikro analizler, sertlik testleri ve kimyasal analiz testleri test parçalarının doğrulanması için yapılmıştır. Test parçaları MAG gazaltı kaynak yöntemiyle PB pozisyonunda kaynaklanmıştır. Kaynak uygulamalarından sonra, tüm test numunelerine kaynak sonrası ısıl işlem aynı sürelerde fakat farklı sıcaklık değerlerinde uygulanmıştır. 1500C, 3000C ve 450 0C kaynak sonrası uygulanacak olan ısıl işlem sıcaklık değerleri olarak belirlenmiştir ve bu ısıl işlem parametreleri her bir numuneye ayrı ayrı uygulanmıştır. Uygulanan ısıl işlem sonrası, enine kesit parçaları kaynak sonrası ısıl işleme maruz kalan bölgelerden alınmıştır. Numuneler mikroskobik muayeneye, sertlik testlerine ve tahribatsız muayene testlerine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, kaynak sonrası uygulanan ısıl işlem sıcaklıklarının artmasıyla birlikte temperlenmiş martenzit çeliğin ısı tesiri altındaki bölgesinde mevcut olan sertlik artışının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate post weld heat effects on the mechanical properties of tempered martensite steel and high strength steel welded joints. These welded joints were designed in accordance with related standards which were EN 15609, EN 15614 etc. In terms of welding process, Hardox450 and Optim700MC were chosen due to their partially high carbon equivalent. Chemical analysis, hardness tests and microscopic examination were implemented to validate the mechanical properties of experiment parts before the welding process. Test pieces were joined with MAG welding method applied in PB position. In pursuit of the welding operation, post weld heat treatments were applied on same duration and different temperatures for each specimen. 150oC, 300oC and 450oC were determined as post weld heat treatment temperatures. After the post weld heat treatment, cross sections were taken from the area exposed to post weld heat. Specimens were subjected to microscopic examination, hardness test and non-destructive testing. As a consequence, it was determined that hardness values in heat affected zones of tempered martensite steel were decreased with increasing post weld temperatures.