Kafatası bimastoid çapının bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesinin cinsiyet tayininde kullanılabilirliği
Evaluation of bimastoid diameter of the skull with computed tomography availability for gender determination
- Tez No: 424559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Adli Tıp pratiğinde bireyin tanımlandığı kimliklendirme süreçlerinin temel basamaklarından birisi cinsiyetin belirlenmesidir. Çalışmamız tek başına kafatasına ulaşılabildiği durumlarda, bimastoid çapın ölçümünden yararlanılarak cinsiyet tayini yapılabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda 01.01.2012-01.09.2015 tarihleri arasında farklı klinik endikasyonlar ile beyin bilgisayarlı tomografi görüntülemeleri yapılmış 20-50 yaş grubuna ait 600 (300 erkek, 300 kadın) olgunun 3D rekonstrüksiyon görüntüleri incelenmiştir. Olgular, 5 yıllık aralıklarla, 6 yaş grubuna ayrılmış, her bir grupta 50 kadın ve 50 erkek birey olacak şekilde planlanmıştır. Bilgisayarlı tomografi incelemelerinde, bimastoid çap; kafatasındaki her iki mastoid kemiğin en uç noktaları (mastoid apeks/mastoidale) arasındaki mesafe ölçülerek elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirdiğimiz popülasyonda; yaş ortalaması; tüm popülasyon için 35.49± 8.644, erkek olgular için 35.43± 8.615 ve kadın olgular için 35.56± 8.686 olarak saptanmıştır. Cinsiyete göre bimastoid çapın ölçümlerinde; erkek cinsiyette ölçüm değerlerinin, kadın cinsiyetteki ölçüm değerlerine göre daha büyük olduğu saptanmıştır. Erkeklerde ortalama bimastoid çap uzunluğunun 108.534±4.38 mm ve kadınlarda 100.823±4.19 mm olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the basic steps to identification of the forensic medicine, to determine the sex of an individual is defined in practice. Our study aims to; evaluate the availabilty of sex determination, in such cases the evaluation of a skull where possible, utilizing the measurement of diameter from bimastoid distance. Materials and method: As part of our work; we evaluated measurment of the endpoints of both mastoid of the skull (mastoid apex/mastoidal) between the distance (bimastoid diameter) in persons aged between 20 and 50, intervals of 5 years, divided into 6 age group, 50 women and 50 male subjects in each group, 600 (300 male, 300 female) in total, including for investigations of cases of brain computed tomography and 3D reconstruction of the images obtained retrospectively analyzed which stored in the Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Hospital Radiology Department's system between the years 2012-2015. Results: In our study, we evaluated the population; the average age; 35.49 ± 8,644 for the entire population, for female patients and 35.43 ± 8615 for males was found to be 35.56 ± 8.686. Bimastoid from the measurement of the diameter by gender; the measurement values of the male sex was found to be greater than the value measured in the female gender. The average length of bimastoid diameter was found for males 108,534 ± 4:38 and for females 100,823 mm ± 4.19 mm.