Alkol ve madde bağımlılarının algıladıkları sosyal destek sistemleri ve hastalıkla başa çıkma tutumları
The perceived social support systems and coping strategies among patients with alcohol and substance dependence
- Tez No: 424592
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma, alkol ve madde bağımlılarının algıladıkları sosyal destek sistemleri ve başa çıkma tutumlarını incelemek amacıyla kontrol gruplu ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Metod: Araştırma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde yatarak ve ayaktan tedavi gören DSM-IV- TR (Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı) tanı ölçütlerine göre tanı almış 50 alkol ve madde bağımlısı ve 50 sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır. Veriler 03.05.2011-29.11.2012 tarihleri arasında Sosyodemografik (Kişisel) Veri Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği (COPE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is conducted descriptively with control groups to examine the way alcohol and drug addicts perceive the social support systems and their attitudes of coping. Method: The research consists of inpatient and outpatients diagnosed according to DSM-IV- TR criteria, 50 of which are alcohol and drug addicts, and 50 of which are non-addict at Sahinbey Research and Application Hospital Psychiatry Department. Study The data has been collected within May 3rd, 2011 and November 29th, 2012 by using socio-demographic (personal) data form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Coping Scale for the Assessment (COPE). The evaluation of the data, percentage, centering, standard deviation, independent samples t test, Pearson correlation analysis.