Alkol / madde bağımlılarında bağımlılık türü ile tedavi motivasyonu, algılanan sosyal destek ve psikiyatrik belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
With alcohol / drug addicts, addiction type with treatment motivation, and investigation of the relationship between perceived social support and psychiatric symptoms
  1. Tez No: 425023
  2. Yazar: TUĞBA KAPLANHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alkol ve madde bağımlılığı gelişmekte olan ülkemizde, her geçen gün artan biyopsikososyal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Alkol ve madde bağımlılığı, ayrıntılı olarak incelenmesi gereken, tedavi süreci açısından bir çok farklı değişkeni olan bir hastalıktır. Bu nedenle, çok daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bağımlılığın şiddeti, algılanan sosyal destek, tedavi motivasyonu ve bağımlılıkla birlikte görülen psikiyatrik belirtilerin birlikte değerlendirilmesi; tedavi sürecini kolaylaştırması ve hastalığın gidişatı bakımından önemlidir. Bu araştırmada Psikiyatri Servisinde yatarak tedavi olan alkol ve madde bağımlılığı tanısı alan hastalar; bağımlılık şiddeti ve türü, sosyodemografik özellikleri, tedavi motivasyonu, algıladıkları sosyal destek ve psikiyatrik belirtileri açısından incelenmiştir. Uygulama hakkında bilgi verilip, onam alındıktan sonra hastalara; Sosyodemografik Veri Formu, Bağımlılık Profil İndeksi, Tedavi Motivasyonu Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Psikolojik Belirti Tarama Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alcohol and substance abuse is a growing biopsychosocial problem in our developing country . Alcohol and substance abuse is a disease with many different variables which should be studied in detail for treatment process. For this reason much more research is needed. The severity of the addiction, perceived social support, treatment motivation and evaluation of both psychiatric symptoms seen with addiction are significant to facilitate the treatment process and for the course of the disease. In this study, the hospitalized patients in a psychşayric facility who are diagnosed as alcohol and drug addiction psychiatry are analyzed for their abuse severity and type, socio-demographic characteristics, treatment motivation, perceived social support and psychiatric symptoms. We gave information about the application and applied these tests to patients after receiving informed consent; Socio-demographic Data Form, Addiction Profile Index, the Treatment Motivation Scale, Scale of Perceived Social Support and Psychological Symptoms Screening Test.