Sklerodermalı hastaların panoramik görüntülerinde kemik bulguları ve radyomorfometrik indekslerin değerlendirilmesi
Evaluation of the radiomorphometric index and bone findings on panoramic images of the patients with scleroderma
  1. Tez No: 424637
  2. Yazar: EDA DİDEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL AVCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Skleroderma kronik inflamatuvar özellikte, otoimmün bir hastalıktır. Bağ dokuda, küçük arterlerde ve kılcal damarlarda bozukluk, vasküler tıkanıklık, deri ve iç organlarda kollajen birikimi ve yaygın fibrozis ile karakterizedir. Aynı anda birçok organı etkileyebilmesi nedeni ile fatal seyir gösterebilmektedir. Bu çalışmada sklerodermalı hastaların panoramik görüntülerinde morfometrik ölçümlerin yapılması ve aynı zamanda kemik ve dişlere ait radyolojik bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastaların panoramik görüntüleri sabit magnifikasyon oranına sahip aynı panoramik cihazda çekilmiştir. Kalibrasyon yapılabilmesi için görüntü alanına girmeyecek şekilde ağız dışına sabitlenen 0.88 mm kalınlıkta ortodontik tel kullanılmıştır. Panoramik görüntülerde; mandibulada morfometrik ölçümler yapılarak elde edilen veriler sağlıklı bireylerin verileri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda sklerodermalı hasta grubunda lamina dura, periodontal aralık değişiklikleri, trabeküler yapı, osteolitik görüntü varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scleroderma is an autoimmune disease which has a chronic inflammatory property. It is characterized by structural defects in the connective tissue, small arteries and capillaries, vascular obstruction, accumulation of collagen and diffuse fibrosis in the skin and internal organs. And it may show fatal course because of affecting simultaneously multiple organs. The aim of this study is to make morphometric measurements on panoramic images and evaluate the radiological findings of bones and teeth of patients with scleroderma. Panoramic images of the patients were taken at the same panoramic devices with fixed magnification ratio. For calibration, 0.88 mm thick orthodontic wire which was fixed outside of the mouth was used for each patient without effecting the image area. On the panoramic images, the data obtained by morphometric measurements on the mandible were statistically compared with the data of healthy individuals. Furthermore presence of lamina dura, periodontal space changes, trabecular structure, osteolytic image existence were investigated in the patient group with scleroderma.