Mastektomi sonrası radyoterapi uygulamalarında alan-içinde-alan (FiF), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve volumetrik ayarlı ark terapi (VMAT) tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of field-in-field (FiF), intensity modulated radiation therapy (IMRT) and volumetric arc radiation therapy (VMAT) treatment techniques for post-mastectomy radiotherapy
  1. Tez No: 424657
  2. Yazar: HÜLYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Mastektomi sonrası radyoterapi (PMRT) uygulamalarında Alan-içinde-Alan (FiF), Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) ve Volumetrik Ayarlı Ark Terapi (VMAT) tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metod: On yedi sol mastektomi hastasına ait CT görüntüleri alınıp hedef ve kritik yapılar çizilmiştir. Bu hastaların tedavileri, FiF (XIO tedavi planlama sisteminde), IMRT ve VMAT teknikleriyle (MONACO planlama sisteminde) planlanmıştır. Planlarda PTV (Göğüs duvarı), Lenf Nodları (LN), Aksilla (AX), Supra klavikular bölge (SCF) ve Mamaria interna lenf nodu (IMN), akciğer (bilateral, sol ve sağ), kalp ve karşı meme dozları değerlendirilmiştir. FiF planlarında karşılıklı tanjansiyel alanlar (maksimum 3 segment) kullanılırken SCF ve LN dozlarını tamamlayabilmek için tek merkezli half beam modeli baz alınmıştır. IMRT planlarında iç ve dış alanların açılarına ±15 derece uygulanmıştır. VMAT planlarında 60 derecelik tanjansiyel 2 ark olacak şekilde planlar oluşturulmuştur. Sonuç: Tüm tedavi yöntemleri klinik olarak uygulanabilirdir. Yapılan analizler sonucunda da verilerin normal dağılıma uygun olduğu görülmüştür. Hedef hacimler için tüm tekniklerde (p>0.05) kabul edilebilir sonuçlar elde edilirken, kritik hacimler bakımından tVMAT ve IMRT planları, FiF planlarına göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Tanjansitel VMAT (tVMAT) ve IMRT planlarında V20Gy alan sol akciğer yüzdesi FiF planına göre %31.0 ve %28.5 azalmıştır. FiF ile tVMAT ve IMRT planları arasında sol akciğer açısından fark bulunmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the feasibility of Field-in-Field (FiF), Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) and Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) for Postmastectomy Radiotherapy (PMRT) and compare tangential VMAT treatment plans to IMRT and FiF plans. Methods: FiF, IMRT and tVMAT treatment plans were created for seventeen PMRT patients previously treated at our clinic. XIO treatment planning systems was used for FiF treatment plans and MONACO Planning systems was used for IMRT, tVMAT treatment plans. Planning target volumes (PTV) included the chest wall. Lenf nodes, axilla, supra clavicular fossa, ipsilateral, contralateral and total lungs, heart and contralateral breast doses was evaluated. The following metrics were used to compare treatment plans for each patient. FiF plans were generated tangential field and clavicular and axilla field, IMRT plans consisting of 6 beams of about tangential beam, ±150 adding beam and a VMAT plans consisting of 2 small tangential arc segments of about 600. Results: All treatment methods clinically can be accepted PMRT plans. As a results of statistical analyzes, all of data have the normal dispersion. While all techniques are occurred acceptable results for target volumes, tVMAT and IMRT plans showed better for critical volumes to compared the FiF plans.