Deneysel artrit modelinde Hedera helix folium ekstresi (Prospan) ile tedavinin etkisi
Hedera helix leaf extract (Prospan) effect of treatment with an experimental model of arthritis
  1. Tez No: 424677
  2. Yazar: FATMA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda Hedera helix folium ekstresinin(Prospan) sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan adjuvan artrit modelindeki etkisi incelenecektir. Her grupta 8 sıçan olacak şekilde 6 grup oluşturulacak. 1.grup kontrol grubu olarak ayrılacak ve diğer grupların sağ arka pençelerine 0.1 ml tek doz intradermal Freund?s Complete Adjuvant verilerek artrit oluşturulacak. 17-27. günler arası; 2.gruba salin ; 3, 4 ve 5. gruplara sırasıyla Hedera helix folium ekstresinin 10-30-50 mg/kg dozları, 6. gruba 100 mg/kg dozunda ibuprofen uygulanacaktır. İnflamatuvar reaksiyon 0, 17, 20,23 ve 27. günlerde özel kumpas ve plethysmometre ile ölçülecektir. 27. günde intrakardiyak olarak kanlar alınacak ve patolojik inceleme için sağ arka ayak eklemleri çıkarılacak. Plazmada malondialdehit, antioksidan enzim düzeyleri, sitokinler ölçülüp ve eklemler histopatolojik olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, folium extract of Hedera helix (Prospan) in rats examined the effect of adjuvant arthritis model. 6 groups of 8 rats in each group to be created. Group 1: Control and other groups to be allocated as a single dose of 0.1 ml of the right hind paw with Freund's Complete Adjuvant, given intradermally established arthritis. 17-27. between days; 2.gruba saline, 3, 4 and 5 folium extract of Hedera helix groups respectively 10-30-50 mg / kg doses, 6 group 100 mg / kg ibuprofen apply. Inflammatory reaction 0th, 17, 20,23 and 27 plethysmometre days, with a special caliper and will be measured. 27 a day in the intracardiac blood will be taken and the right hind paw joints removed for pathological examination. Plasma malondialdehyde, antioxidant enzyme levels were measured cytokines and joints examined histologicall.