Servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (cVEMP) standardizasyonu
Cervical vestibular advised myogenic potentials (cVEMP) standardization
- Tez No: 424685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel normal değerlerini, normal işitmeye sahip, sağlıklı kişilerde saptamak ve vestibüler rahatsızlık ile hastanemize başvuran hastalarda ayıcı tanı testi olarak kullanmak üzere normatif veriler elde etmektir. Son dönemlerde klinik olarak kullanımlarda fazlaca görünen VEMP testi güvenilirlik anlamında da gelişme kat etmiştir. Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (Vestibular evoked myogenic potentials) VEMP otolit fonksiyonunun, inferior vestibüler sinirinin ve sakkulokolik refleks arkının fonksiyonel bütünlüğünü değerlendirmek için kullanılan bir elektrofizyolojik test yöntemidir (4). Bu teste uyarılan kas potansiyelleri (VEMP) yoluyla, sağ ve sol tarafın vestibüler sistemini ayrı ayrı değerlendirme imkanı sağlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 21-50 yaş arası ortalama (33.63±9.5) alınan 30 bireyin (60 kulak) 19'u kadın, 11'i erkektir. Elektrot yerleşimi, toprak elektrort kontralateral alına yerleştirilir, aktif elektrotları ise ipsilateral SCM kasının ortasında, referans elektrotları ise sternoklavikula kısmına yerleştirilmiştir. 500 Hz tone burst uyarıcı kullanılmıştır. Bulgular: Yatarak ve oturarak P13-N23 latans değerleri arasında anlamlı bir fark elde edilmemiştir. Yatarak test edilen olguların sağ kulak N13 latans ortalamaları 22.1±2.9 ms, P13 latans ortalamaları 13.4±2.7 ms, Sol kulak N13 latans ortalamaları 22.6±3.4 ms, P1 latans ortalamaları 14.5±3.3 ms. Oturarak test edilen olguların sağ kulak N13 latans ortalamaları 21.5±4.8 ms, P13 latans ortalamaları 14.8±3.1 ms, Sol kulak N13 latans ortalamaları 21.8±4.5 ms, P13 latans ortalamaları 15.2±3.96 ms. Oturarak ve yatarak elde edilen servikal VEMP sağ kulak ve sol kulak amplitüd ortalama değerleri arasında da anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Yatarak sol kulak N13 amplitüd ortalamaları 38.0±22.4 µV ve P13 amplitüd ortalamaları 27.5±17.44 µV olarak elde edilmiştir. Sağ kulak N1, amplitüd ortalamaları 38.4±17.1 µV ve P1 amplitüd ortalamaları 26.1±16.5 µV olarak elde edilmiştir. Oturarak sağ kulak N13, amplitüd ortalamaları 31.20±11.8 µV ve P13 amplitüd ortalamaları 21.2±11.6 µV olarak elde edilmiştir. Sol kulak N13, amplitüd ortalamaları 32.3±11.6 µV ve P1 amplitüd ortalamaları 23.01±12.05 µV olarak elde edilmiştir. Oturarak ve yatarak elde edilen servikal VEMP latans değerlerinde cinsiyete göre bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to ascertain cervical vestibular evoked myogenic potentials of healthy subjects having ordinary hearing capacity and to obtain normative data to be used as differential diagnosis for patients who apply to our hospital with vestibular disorder. Reliability of VEMP test emerging frequently in clinical usage has made a progress. Vestibular evoked myogenic potentials is an electro-physiological test method to assess functional integrity of inferior vestibular nerves and sacculus reflex arc by use of VEMP otolithic function (4). This enables evaluation of right and left vestibular system separately by use of VEMP Material and Method: 30 individuals aged 21-50 year-old participating to our study comprises of 19 female and 11 male participants. Electrode locations; earth electrode is placed to contralateral, active electrodes placed to midpoint of ipsilateral SCM, reference electrodes are placed to sternum and the clavicle. 500 Hz tone burst stimulator has been used. Finding: There was no meaningful difference between P13-N23 latency values in lying and sitting positions. Averages found in lying position are 22.1±2.9 ms for right ear N13, 13.4±2.7 ms for right ear P13, 22.6±3.4 ms for left ear N13 and 14.5±3.3 ms. for P1. Averages found in sitting position are 21.5 ± 4.8 ms for right ear N13, 14.8±3.1 ms for right ear P13, 21.8±4.5 ms for left ear N13 and 15.2±3.96 ms. for P1. In addition, it has been observed that there is no meaningful difference between cervical VEMP right ear and left ear amplitude averages obtained in sitting and lying positions. In lying position, left ear N13 and P13 amplitude averages 38.0±22.4 µV and 27.5±17.44 µV, respectively. In sitting position, left ear N13 and P13 amplitude averages have been found as 31.20±11.8 µV and 21.2±11.6 µV, respectively. Left ear amplitude average has been found as 32.3±11.6 µV and 23.01±12.05 µV for P1. It has been seen that there is a variation in cervical VEMP latency values obtained in sitting and lying positions between genders.