Tinnituslu hastalarda Kidney3 akupunktur noktasına yapılan anlık uyarımın DPOAE cevaplarına etkisi
Effect of instant stimulation to Kidney3 acupuncture point on DPOAE response in patients with tinnutus
  1. Tez No: 424697
  2. Yazar: SEBAHATTİN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, tinnituslu hastalarda kidney3 akupunktur noktasına yapılan anlık uyarımın distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testine etkisini araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi. En az üç aydır subjektif tinnitusu olan saf ses ortalaması 0.5, 1.0, 2.0, kHz < 26 dB HL 30 hasta (21 erkek, 9 kadın) araştırıldı. 9 bilateral, 21 unilateral tinnituslu toplam 39 kulak (22 sol kulak, 17 sağ kulak) üzerinde değerlendirme yapıldı. Çalışmada yer alan hastalara odyolojik değerlendirmelerden sonra bilateral kidney3 akupunktur noktasına yapılan anlık uyarımın uygulama anındaki 1000-6000 Hz frekanslarındaki DPOAE sonuçlarına etkisi ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda sağ kulakta tinnitusu olan hastalarda 4000 Hz frekansı hariç diğer frekanslarda akupunktur uygulama öncesi ve uygulama anı amplitüdlerdeki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulundu. 1000 Hz, 1500 Hz, 6000 Hz frekanslarının amplitüdleri uygulama öncesine göre daha yüksek bulunurken, 2000 Hz ve 3000 Hz frekanslarının amplitüdleri daha düşüktü. Sol kulakta tinnitusu olan hastalarda ise 3000 Hz ve 4000 Hz frekanslarında uygulama öncesi ve uygulama anı amplitüdlerdeki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulundu. Bu frekanslarda uygulama öncesine göre daha düşük amplitüd izlendi. Bilateral tinnitusu olan hastalarda sadece sol kulakta 1000 Hz, 2000 Hz ve 3000 Hz frekansları için uygulama öncesi ve uygulama anı amplitüdlerdeki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulundu. 1000 Hz ve 3000 Hz frekansların amplitüdleri uygulama öncesine göre daha düşük gözlenirken, 2000 Hz frekansının amplitüdü ise daha yüksekti. Sonuç: Bilateral kidney3 akupunktur noktasına yapılan anlık uyarımın DPOAE'nun amplitüd değerlerini değiştirmesine rağmen tinnitus tedavisindeki etkinliği net olarak saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate effect of instant stimulation to kidney3 acupuncture point on distortion product otoacoustic emissions in patients with tinnitus. Material and Method: Thirty patients were included in the study. Thirty patients (21 male, 9 female) with subjective tinnitus who had no hearing loss, had tinnitus for at least three months were evaluated. These patients's pure tone averages at 0.5, 1.0, 2.0, kHz were < 26 dB HL. A total of 39 ears (22 left ears, 17 right ears), 9 of which with bilateral tinnitus and 21 with unilateral tinnitus, were evaluated. After audiological evaluations of the patients partaking in the study, the effects of instantaneous stimulation of bilateral kidney3 acupuncture point on the results of DPOAE in 1000 – 6000 Hz frequencies were measured. Results: In our study, there was a significant differance between amplitudes of before and during acupuncture application in all frequencies except 4000 Hz in patients with tinnitus on the right ear. While amplitudes of 1000 Hz, 1500 Hz, 6000 Hz frequencies were higher compared to before the application, amplitudes of 2000 Hz and 3000 Hz frequencies were lower. There was also a significant differance between amplitudes of before and after acupuncture application in 3000 Hz and 4000 Hz in patients with tinnitus on the left ear. Lower amplitude was observed in this frequencies compared to before the application. For patients with bilateral tinnitus, the amplitude differance between before and during application in 1000 Hz, 2000 Hz, 3000 Hz frequencies for left ear was significant. While amplitudes of 1000 Hz and 3000 Hz frequencies were observed lower compared to before the application, amplitude of 2000 Hz frequency was higher. Conclusion: Despite the fact that instant stimulation to kidney3 acupuncture point changed DPOAE amplitude values, acupuncture's efficacy in the treatment of tinnitus could not be determined.