Aralıklı gürültünün işitme organı ve organizma üzerine etkilerinin Esenboğa havalimanında çalışan yükleme-boşaltma işçileri üzerinde araştırılması
  1. Tez No: 32755
  2. Yazar: Ö. CEM HİÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu tezde gürültünün insan sağlığı üzerine işitsel ve işitsel olmayan etkileri gözden geçirilmesi ve gürültünün bazı işitsel ve kardiyovasküler etkilerini inceleyen bir saha çalışması değerlendirilmiştir. Havalimanında aralıklı olarak uçak gürültüsüne maruz kalan 101 yükleme-boşaltma işçisi ve konrol grubu olarak alınan 80 büro işçisi üzerinde kesitsel olarak yapılan bu çalışmada, gürültüye bağlı işitme kaybının prevalansı, semptomatolojisi, sigara alışkanlığı ile ilişkisi, ayrıca kardiovasküler sisteme ait parametreler olarak alınan sistolik ve diastolik kan basıncı ve nabız sayısı ile gürültüye maruziyetin ve gürültüye bağlı işitme kaybı prevalansının ilişkisi araştırılmıştır. Apron gürültü düzeyi (91,05 + 10,38 dB, maksimum 107,4 dB) 8 saatlik vardiyalar halinde çalışan ve koruyucu kullanmayan işçilerde, gürültüye bağlı işitme kaybı meydana getirecek şiddette olarak saptanmış ve gürültülü ortamda çalışan işçilerin %38,61'de gürültüye bağlı işitme kaybı belirlenmiştir. Bu işçilerin %58,97'si işitmede azalmadan yakınmamakta iken %43,59'unda tinnitus mevcuttur. Sigara alışkanlığı ile gürültüye bağlı işitme kaybı arasında bir ilişki saptanmamıştır.. Gürültüye maruziyet kardiovasküler parametrelerde herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır. Ancak gürültüye bağlı işitme kaybı olan grubun sistolik kan basıncı düzeyi kontrol grubundan yüksek olarak bulunmuştur. Bu durum hipertansiyonun gürültüye bağlı işitme kaybı için predispozan faktör olduğu görüşünü desteklemektedir. Aynca gürültüye maruz kalan işçilerin %20,51'inde ileri yada belirgin işitme kaybı saptanması ve işçilerden hiçbirinin koruyucu kullanmaması özelde bu işyerinde genelde ise ülkemizdeki havalimanlarında periodik odyolojik taramaların, koruyucu kullanımı başta gelmek üzere işitme kaybına karşı önlemlerin alınmasının ve bu konuda eğitim verilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
39 VIII- SUMMARY In this paper, auditory and non auditory effects of noise on human-being are reviewed and a field study which interested with some of the auditory and cardiovascular effects of noise is evaluated. In this cross-sectional study performed on 101 maintenance workers that are exposed to aircraft noise at airport intermittently and 80 office workers as control group, prevalence and symptomatology of noise induced hearing loss, its relationship with smoking, and the relationship between systolic and diastolic blood pressure and pulse rate taken as cardiovascular Parameters and, noise exposure and noise induced hearing loss. Apron noise level (91,05 + 10,38 dBA) was found to be high enough to produce hearing loss at workers that worked for eight hours per day and did not use hearing protectors and, 38,61 % of the workers who worked in noisy workplaces were found to have noise induced hearing loss. 58,97 % of these workers complained of hearing impairment while 43,59 % had tinnitus. There was not any relationship between smoking and noise induced hearing loss. Noise exposure did not make any difference in cardiovascular parameters, but systolic blood pressure levels of the group that had noise induced hearing loss were found to be higher than that of the control group suggesting hypertension is a predisposing factor for noise induced hearing loss. Besides the workers using any hearing protectors and non of 20,51 % of them having an high or advanced hearing loss has put out the need for periodic odiological screening, taking measures against hearing loss (especially on using hearing protectors) and education on the subject in this work place and probably in all the airports in our country.